1. Домівка
  2. Статті
  3. ВИДАВНИЧІ ПЛАНИ “СМОЛОСКИПА” – 2020

ВИДАВНИЧІ ПЛАНИ “СМОЛОСКИПА” – 2020

ВИДАВНИЧІ ПЛАНИ “СМОЛОСКИПА” – 2020

Наприкінці 2019 року українські видавці дружно ділилися видавничими планами на 2020 рік. Читати ці матеріали було радісно і цікаво – стільки всього смачного має з’явитися у цьому році. Що ж, ми теж не будемо пасти задніх, і в цій статті я розкажу трохи про книжки, які “Смолоскип” готує до друку.

Одним з перших побачить світ новий том щоденників Володимира Винниченка, що охоплює період з 1932 по 1936 роки. Це час, коли небажаний в СРСР не лише сам письменник, такими стають і його тексти. Їх остаточно перестають друкувати після смерті Скрипника. До цього моменту гонорари за радянські видання були основним джерелом прибутків родини. Винниченки вирішують покинути Париж, продати Закуток і переїжджають в Мужен. Там вони сподіваються жити з того, що зможуть заробити фізичною працею – вирощуючи виноград та городину. Письменник у цей час працює над романами “Нова заповідь” і “Вічний імператив”. Щоденники цього періоду покажуть читачеві повсякденне життя Володимира Винниченка –  селянина, натюриста і фруктор’янця.

 Шістдесятницький напрямок у 2020 поповниться новим дослідженням. Цього разу у фокусі – Ліна Костенко, якій у березні виповниться 90 років. “Поезія Ліни Костенко: традиція, контекст, художня своєрідність” – така назва ґрунтовної монографії, авторка якої – літературознавиця з Одеського національного університету Валентина Саєнко. Вона зосереджує свою увагу на широкій жанровій палітрі, композиційній майстерності циклів і збірок, міфологічній природі творчості поетеси. Окремі розділи присвячені творчому діалогу з такими поетками-попередницями як Леся Українка і Олена Теліга, а також великим творам – “Марусі Чурай” і “Берестечку”.

 З’явиться у цьому році також нонфікшн видання історичного напрямку: збірник “Москва- третій Рим” під авторським упорядкуванням доктора філософії Євгена Калюжного. Книжка містить добірку статей, об’єднаних дослідженням витоків, розвитку та критикою ідеї Москви, як “третього Риму”. Серед авторів такі класики української історичної науки, як Наталія Полонська-Василенко, Олександр Оглоблин, Іван Мірчук, Василь Гришко. Дослідження демонструють, як зароджувався фанатичний месіянізм Росії, і як під нього фальшувалася історія. Ці тексти чудово пояснюють звідки “ноги ростуть” в сучасної ідеї “русского міра”. І дарма що написані вони ще у 1950-х роках, актуальність їхня щодня підтверджується як українськими, так і міжнародними новинами.

    Смолоскипівська мемуаристика цьогоріч збагатиться спогадами Віктора Кравченка “Я вибрав волю”. Маловідомий сучасним українцям, Віктор Кравченко точно заслуговує на значно більшу увагу. Його історія – це справжній політичний блокбастер. Однокурсник і друг юності Брежнєва, капітан Червоної армії у Другій світовій війні, радянський дипломат – і перебіжчик у США, роками змушений приховувати свою особу навіть від власних дітей задля їхньої безпеки. Коли ця книжка вперше вийшла у світ у 1947 році, вона відразу стала бестселлером. “Хоча історія і певні події, про які він написав, тепер загальновідомі й описані докладно багатьма іншими авторами, його мемуари були одним з перших безпосередніх свідчень епохи. Мій батько був там. Він був свідком і брав участь у страхіттях [йдеться про Голодомор. – ред.], аж доки не зміг більше жити з цією жахливою правдою,” – пише у передмові до нового видання його син Ендрю Кравченко. 

 Повне зібрання творів Микола Хвильового у 2020 році отримає своє завершення. У видавничому плані до Книжкового Арсеналу – видати останню – п’яту книгу. Уже сьогодні, на етапі чотирьох томів, можна констатувати, що, порівняно з діаспорним п’ятитомником, цей буде більш повним. Адже у четвертий том увійшли деякі оповідання, що до того друкувалися лише на сторінках газет за життя автора. На етапі підготовки фінального тому упорядник Ростислав Мельників віднайшов ще два тексти, про існування яких спеціалісти лише знали, тепер вони нарешті увійдуть до наукового обігу. 

Не обійдеться у 2020 і без нових видань лауреатів літературного конкурсу. Вийдуть книжки переможців минулого року, зокрема збірки поезій “От і живи з цим” Лелі Перекотиполе (Ольги Крамарь), “Мурахи Йоганна Себастьяна” Лізи Жарікової та “Шкіра міст” Олени Павлової. Роман Ольги Божко (Волинської) “Любов за гріш” (ІІ премія) – лауреатский детектив, що має стати літературним дебютом відомої режисерки. Ольга Волинська знана циклом документальних фільмів “Неzламні” про трьох жінок, які стали жертвами російської агресії та потрапили у полон до бойовиків. Роман же розповідає про серію викрадень молодих дівчат і журналістку, яка намагається розплутати цю справу. 

    Літературознавчий пул також доповнить книжка теоретичних досліджень багаторічної редакторки видавництва Наталії Ксьондзик “Класицизм і соцреалізм”, та збірник “Феміністки: 12 знакових авторок української літератури”, який готує професорка Києво-Могилянської Академії Віра Агеєва.

Серед інших проектів, над якими видавництво працюватиме у 2020-му: новий том у серії “Вибраних творів”, інтерв’ю Юрія Зайцева з дисидентом, правозахисником Іваном Гелем, другий том вибраних праць літературознавця Григорія Костюка, літературний путівник по Парижу та спогади про Сергія Іванюка й Осипа Зінкевича. 

Буде що почитати. Не перемикайтесь!