1. Домівка
  2. Статті
  3. Тетяна Шептицька. «Віршень» – завжди свято!

Тетяна Шептицька. «Віршень» – завжди свято!

Тетяна Шептицька. «Віршень» – завжди свято!

10 лютого, традиційно у день народження засновника «Віршня» – Сергія Пантюка, у приміщенні видавництва «Смолоскип» відбувся цей, уже 23, Всеукраїнський фестиваль поезії і авторської пісні. Всі, хто побував цьогоріч на «Віршні», можуть щиро засвідчити, що він давно переріс рамки звичайного фестивалю, перетворившись на суцільний творчий марафон, феєричне свято слова, музики, жартів, подарунків, приємного спілкування, обміну думок і визрівання ідей. Це – свято, яке твориться спільними зусиллями, переважно спільнокоштно, яке не має забобонів, стереотипів та упереджень. Головна вимога до учасників – мати талант і не боятися споживати «кров ворожу», котрої ніколи не бракує, аби учасники могли достойно «возслівити» і «возславити» іменинника.

Упродовж майже восьми годин на сцені «Віршня-2019» побували як одні з його перших і постійних учасників, класики сучасної української літератури й авторської пісні (Іван Андрусяк, Юрко Позаяк, Брати Капранови, Едуард Драч, Григорій Лук’яненко, Олег Короташ), так і молоді автори, для яких захід – чи не перший у творчій кар’єрі (Інна Власенко, Микола Кучерявий, Ігор Астапенко, Ігор Мисяк). Загалом упродовж поетично-музичного марафону встигли виступити біля п’ятдесяти яскравих й талановитих авторів і виконавців, з-поміж яких Олена Максименко, Дмитро Мамчур, Павло Правий, Дмитро Лінартович, Валентина Люліч та інші.

Під час фестивалю відбулась низка знакових презентації. Юлія Вротна представила публіці й розіграла кілька примірників альманаху перекладів українською мовою творів світової рок-музики «Книга року» (автор ідеї проекту – Андрій Пермяков).

Олена Задорожна презентувала антологію поетів, опалених війною, «Рядки з передової». Ця збірка вмістила в себе вірші 10 авторів, позначених війною (фронтовиків, лікарів, волонтерів, добровольців). Уперше тут надруковані тексти Дар’ї Зубенко, фронтового медика, яка також заспівала пісню «Дівчата» для проекту «Пісні війни». Упорядниками книжки виступили Сергій Пантюк та Олена Задорожна.

В рамках фестивалю також пройшло вручення премії «За подвижництво в державотворенні» ім. Якова Гальчевського, цьогорічними лауреатами якої стали політик і воїн Дмитро Ярош, журналістка Світлана Чорна, науковець Богдан Галайко, літератори Василь Шовкошитний, Іван Андрусяк та інші. Вручали відзнаки засновник премії, письменник, громадський діяч Богдан Теленько та начальник відділу мовної політики Міністерства культури України Віктор Генералюк.

З 2018 року «Віршень» став мандрівним. Тож і 2019 року фестиваль у форматі «Перед-Віршня» відбувся в Смілі та Черкасах (завдяки допомозі поета Олексія Юріна) й у Вишгороді (завдяки організаційному хисту барда Володимира Пироженка та за підтримки Вишгородського міського голови – Олександра Момота). «Після-Віршень» з не меншим успіхом, ніж у Києві, пройшов у Чернівцях, місті, де фестиваль був проведений уперше в далекому 1996 році.

Попри те, що фестиваль упродовж 23 років свого існування змінював назви («Під знаком Водолія», «Сліва-фест», «Віршень», «Мандрівний вірщень»), він ніколи не зраджував своїй меті, популяризуючи українську поезію, авторську пісню та небанальну музику, творчо допомогаючи талановитим авторам, збираючи повні зали людей, залюблених у слово.

«Віршень» – фестиваль, який відкриває нові імена, пропагує українське і українськість, свято, яке завжди з нами. Тож многая літа – фестивалю та його організатору та натхненнику!