1. Домівка
  2. Статті
  3. Президент України Віктор Ющенко відвідав видавництво “Смолоскип”

Президент України Віктор Ющенко відвідав видавництво “Смолоскип”

Президент України Віктор Ющенко відвідав видавництво “Смолоскип”

9 листопада, у День української писемності та мови, видавництво “Смолоскип” відвідав Президент України Віктор Андрійович Ющенко. Президента вітав голова видавництва Осип Зінкевич. Про нову книгарню „Смолоскипа” розказувала її директор Ольга Погинайко, наголосивши, що у книгарні продаються тільки українські книжки. Підчас розмови Президента з Київським міським головою Леонідом Черновецьким і його заступником Олесем Довгим, О. Зінкевич запропонував, щоб місто Київ надало у безкоштовну оренду приміщення для українських книгарень, з умовою, що у них буде продаватися щонайменше 50% україномовних книжок. 

Після візиту до книгарні Президент оглянув виставку, присвячену 100-річчю з дня народження правозахисника генерала Петра Григоренка у Музеї-архіві українського самвидаву, що діє при видавництві “Смолоскип”. Пояснення давали голова видавництва О. Зінкевич, директор видавництва Ростислав Семків, директор Музею-архіву Олесь Обертас і колишній політв’язень, письменник Євген Сверстюк.

На виставці присвяченій до Дня української писемності та мови Президент мав нагоду оглянути оригінали рідкісних книг – „Русалку Дністрову” з 1837 р., „Словник української мови” Б. Грінченка з 1907 р., збірки віршів з 1920-их років – М. Хвильового, В. Сосюри, Т. Осьмачки, М. Рильського, рідкісну збірку віршів П. Тичини з 1922 р. „Золотий гомін”, „Рінь” О. Ольжича з 1937 р., раритетні книжки про українську мову, добірку матеріалів про бій під Крутами, виставку книжок видавництва „Смолоскип”, які були видані у США. Найбільше зацікавлення  у Президента, мера Києва і його заступника викликала добірка оригіналів українського самвидаву. З подивом вони оглядали дві розрізані ляльки у яких колишній політв’язень, художник Опанас Заливаха заховав діапозитиви своїх художніх творів і передав закордон видавництву „Смолоскип”, оригінал самвидавного „Українського вісника”, з художнім оформленням цього ж художника, який редагував Вячеслав Чорновіл, щоденник Юрія Шухевича, писаний на цигарковому папері, який він передав з Чистопільської тюрми, а також  видрук з мікрофільму книжки Івана Дзюби „Інтернаціоналізм чи русифікація”,  деякі закордронні видання розповсюджувані таким самим способом, і багато іншого. О. Зінкевич і Є. Сверстюк звернулися до Президента  з проханням у справі присвоєння звання Героя України  одному із найвизначніших українських діячів минулого століття – правозахисникові генералові Петрові Григоренкові, Олегові Ольжичеві, який загинув 1944 р. у німецькому концтаборі Сахсенгаузен, й Олені Телізі, яка була розстріляна німцями у  1942 р. у Бабиному Яру.

На закінченні оглядин, голова видавництва „Смолоскип” О. Зінкевич  подарував Президентові України  книги колишніх політв’язнів, які були переслідувані радянським режимом за їхню боротьбу за розвиток української мови і культури –  мистецький  альбом Опанаса Заливахи і книгу Олекси Тихого „Мова – народ”, заявивши, що представники видавництва вирішили у день української писемномсті і мови вітати Президента України не квітами і хлібом та сіллю, а книгами. Від імені Президента України пам’ятні подарунки було вручено Осипу й Надії Зінкевичам та директору видавництва Ростиславу Семківу. 

Після відвідин музею Президент України виступив перед пресою. Він заявив, що питання, пов’язані з розвитком і підтримкою української мови й української книги, завжди перебувають у центрі  його уваги. „Я за свою мету ставлю підняти українську книгу, надати всілякої уваги українському слову. Думаю, ви є свідкамим, як практично кожен день у своїй роботі я на цю тему завертаю увагу”, — наголосив Президент. У своєму коментарі Віктор Ющенко зауважив, що за останнє десятиліття кількість книгарень в Україні скоротилася майже у 9 разів і продовжує скорочуватися. Водночас він наголосив, що „оптимістично дивиться на ситуацію” з українським книговиданням: „Українська книга піднімається, українське видавництво росте”.

Під час візиту, Президента України Віктора Ющенка супроводжували: Керівник Головної служби гуманітарної політики та з питань збереження культурного надбання Секретаріату Президента України Олександр Биструшкін, завідуючий відділу з питань мовної і етнонаціональної політики Головної служби гуманітарної політики Тарас Марусик. Присутні були також Київський міський голова Леонід Черновецький, його заступник Олесь Довгий, Голова експертної комісії Національної ради з питань культури і духовності при Президентові України Олександр Афонін та інші представники Президентської адміністрації.

У “Смолоскипі” Президента вітали Голова правління видавництва “Смолоскипа” Осип Зінкевич з дружиною Надією Зінкевич, Голова українського ПЕН-клубу Євген Сверстюк, директор книгарні “Смолоскип” Ольга Погинайко, директор видавництва “Смолоскип” Ростислав Семків, директор Музею-архіву та документального центру українського самвидаву Олесь Обертас, працівники  видавництва і книгарні “Смолоскип”.

Офіційний звіт про візит Президента України у “Смолоскип” можна прочитати тут: http://www.prezident.gov.ua /news/data/1_20503.html 

Фотографії з сайту Президента України дивитись тут:

http://www.president.gov.ua /gallery/album/?paid=898