1. Домівка
  2. Статті
  3. Післясмак Форуму видавців 2019

Післясмак Форуму видавців 2019

Післясмак Форуму видавців 2019

П’ять днів літературних зустрічей і дискусій, тисячі книгоманів і книголюбів, причетних до творіння й читання книг. Таким запам’ятався «Смолоскипу» 26 Форум видавців, який проходив у Львові протягом 22-26 вересня. Хоч люди почали більше відвідувати літературні події, ніж цікавитися книжками, цьогорічний Форум залишив приємні спогади.

Серію літературних посиденьок розпочав наш лауреат Мартин Якуб презентацією детективного роману «Мертві моделі». Як завжди, усміхнений і привітний, письменник ділився своїм досвідом і враженнями від письменницької роботи.

Наступним літературну естафету перехопив Павло Матюша. Під час презентації  книжки «Париж. Сплін» поет розповів про своє життя в Парижі. Виявилось, що бути середньостатистичним парижанином або парижанкою не так і складно: досить бути незадоволеним життям, пити 200 л вина на рік і постійно помилятися у виборі другої половинки. А почати своє перевтілення можна було відразу після презентації: крім розіграшу двох книжок, один щасливчик виграв пляшку французького вина.

Виступає Юрій Зайцев.
Наукова бібліотека ЛНУ ім. І.Франка

Центральною смолоскипівською подією стала розмова «Шістдесятники, дисиденти: сучасний стан осмислення явища» за участі Юрія Зайцева, Ростислава Семківа та Елеонори Соловей. Під час події «Смолоскип» представив усі свої книжки з репертуару шістдесятників, зокрема довгоочікувані новинки — доповнене перевидання Людмили Тарнашинської «Українське шістдесятництво» і спогади Софії Буняк «У калейдоскопі долі». Не обійшлося без дискусії. Так, дисидент Йосиф Зісельс стверджував, що спадщину шістдесятників ліпше досліджувати після того, як цей світ покине останній представник цього феномену. Натомість дослідниця Елеонора Соловей наполягала, що «жива історія» важлива для дослідницької роботи.

На фото (зліва направо): Йосиф Зісельс, Ростислав Семків, Елеонора Соловей, Юрій Зайцев.

Заключною подією стала розмова з нагоди виходу збірника на пошану Соломії Павличко «Інша оптика: ґендерні виклики сучасності».

На фото: Тамара Марценюк

Як згадує соціологиня Тамара Марценюк, сьогоднішній дискурс про ґендерну рівність далеко не новий. Ще в 90-х роках минулого століття Соломія Павличко та Світлана Оксамитна порушували популярні теми рівних прав, руйнування табу тощо. Навіть такі сьогодні актуальні фемінітиви не новинка. Посівши посаду декана Києво-Могилянської академії, Світлана Оксамитна зробила собі табличку «Деканка». Реакція була передбачувана: студенти юридичного факультету ходили до кафедри соціологічних наук, щоб покпинити.

На фото: Анна Довгопол

Про позитивні зрушення в популяризації ґендерної рівності повідомила координаторка програми «Гендерна демократія» Фонду імені Г. Бьолля Анна Довгопол. Розповівши про проекти Фонду, вона зазначила, що сьогодні збільшується кількість проектів, організацій, медіа, які пропагують рівність жінок і чоловіків.

На фото: Ростислав Семків

Директор видавництва Ростислав Семків зазначив, що дослідження ґендерних студій в царинах літературознавства та соціології найґрунтовніші невипадково. Саме завдяки безстрашним Соломії Павличко та Світлані Оксамитній ґендерні студії в Україні отримали право на життя.

Ось таким був цьогорічний Форум для нас — актуальним і натхненним. Адже, коли наші читачі говорять «Я дуже люблю ваше видавництво», розумієш, що ти на правильному шляху.

До зустрічі на «Арсеналі»!