1. Домівка
  2. Статті
  3. Олена Рибка. “МОЛОДЕ ВИНО” В ХАРКОВІ: ПЕРЕЗАВАНТАЖЕННЯ СИЛАБО-ТОНІКИ

Олена Рибка. “МОЛОДЕ ВИНО” В ХАРКОВІ: ПЕРЕЗАВАНТАЖЕННЯ СИЛАБО-ТОНІКИ

Олена Рибка. “МОЛОДЕ ВИНО” В ХАРКОВІ: ПЕРЕЗАВАНТАЖЕННЯ СИЛАБО-ТОНІКИ

Можливо, день був таким (як-не-як, 9 березня — день народження Тараса Шевченка), але на відбірковому турі молодіжного всеукраїнського фестивалю читаної поезії «Молоде вино» від МБФ «Смолоскип» у харківській книгарні «Є» порівняно із минулим роком звучало набагато менше верлібрів. Натомість побільшало силабо-тоніки.

Так само побільшало учасників минулих  років, які просто прийшли подивитися і підтримати учасників. Цей крок був правильним, адже конкурс, як відомо, змінюватиме формат. Побільшало нових імен. Час покаже, скільки із новачків залишиться в пам’яті, а тим паче в літературі. Чимало із 25 молодих поетів, які зголосилися цього року взяти участь у конкурсі, читали свої вірші на публіку вперше. Відчувалося майже збудливе напруження, а серйозні хлопчики у піджачках викликали відчуття серйозної імпрези на кшталт «круглого столу» про сучасну поезію із практичною частиною і обов’язковим розбором польотів.

Польоти поетичної думки оцінювали визнані  сомельє «Молодого вина» поетка і журналіст Марина Брацило, поет і викладач Роман Трифонов і Сашко Ушкалов, арт-директор книгарні, поет і письменник. Скеровував ці польоти ведучий Ігор Зарудко, кожному з учасників даючи влучну характеристику і додаючи позитиву перед виступом. Як прокоментував це Сашко Середа, один із учасників: «він щохвилинно розважав поетів своїми жартами, знімаючи останні краплі напруги з творчих душ». Натомість напруга не зникала у слухачів. По-перше, всім було цікаво, хто здобуде можливість відстоювати честь харківської поезії на фіналі у Києві, а по-друге, автори намагалися не просто прочитати тексти, а й передати емоції, енергетику своїх текстів. У декого це невтомно скочувалося до кращих традицій декламаторів із майданів, але дехто своїм артистичним виконанням примушував тамувати подих.

 

На  практиці сучасна молода харківська поезія розливу 2010 року виявилась неоднорідною і за формою, і за змістом, і за якістю. Вистачало і патріотичних віршів із дієслівними римами, і небуденних роздумів про харківські будні, і синтезованої у вишукану єдність поезію з виразною музичністю та майже зримо відчутними образами, і рядків, націлених на епатування, що подеколи межувало із брутальністю.

Молоде  вино поезії створювалось і вбирало  у себе і голоси перехожих, і нахабного хлопчика-прохача, і свідків Єгови, які теж «читають свій віршик новий», і шурхотіння метрополітену, і соковиту зелень світлофорів, і сріблисті відблиски місяця. Зібрано цей букет було не тільки на харківських вуличках. Якщо минулого року одна з учасниць представилась «Ірина, Донецьк-Харків», то цього року нарівні з харківськими літераторами представляла свою поезію навіть львівська поетка.

Були й інші сюрпризи. Минулорічний фіналіст Сергій Хричов, якого всі запам’ятали філософськи налаштованим сором’язливим хлопчаком, набрав впевненості у голосі, сантиметрів у зрості і хуліганської розв’язності у текстах. Останнє, на жаль, члени журі не оцінили. Хоч би й поза конкурсом все прагнув виступити «молодий поет» похилого віку Еак Калито. Слово йому таки надали, чим він був неймовірно потішений.

Суддівській колегії було не так і легко. Принаймні, обговорення претендентів на перемогу тривало мало не півгодини. Зрештою, п’ятеро харків’ян отримали заохочувальні  призи — книги видавництва  «Смолоскип». Можливо, для когось знайомство із поезією минулорічних літературного конкурсу надасть стимулу для подальшого кшталтування і можливість наступного разу посісти перше місце.

Перемогу  присудили Карині Космос та Олі Іванищивій. Олина поезія — медитативного плану, у неї необхідно вслухатися, щоб відчути тонке нюансування. Карина до «Молодого вина» часто перемагала у харківських слемах, вже встигла заслужити прихильність поціновувачів читаної поезії в Харкові. Прискіпливе журі у цьому разі позитивно поцінувало ліричність, своєрідну «космічну» гармонійність і метафоричність її віршів. Сама ж Карина просто отримувала задоволення:

— Дуже сподобалася атмосфера, у якій все дійство відбувалося: дуже затишно, весело. Відчуття конкуренції було відсутнім, більше хотілося слухати, ніж щось говорити своє.

Перемога, до речі, була дуже несподіваною. Коли роздавали заохочувальні призи, я навіть засмутилася, що мені книжок не дісталося, а тут — бум, і переможиця! Дуже вдячна своїм друзям, які прийшли мене підтримати!

А от у вдалому виступі на фіналі Карина не сумнівається:

— Повеземо з Олею до столиці щирість, весну і любов до життя — цим і перемагатимемо.

Що  ж, будемо сподіватись на успішний виступ наших дівчат і на яскравий фінал  із поезією високого рівня. Принаймні, під час дегустації молодого поетичного вина із гуркотом впала «сучасна проза» (вивіска на шафі). Добрий це був знак для харківських поетів чи ні — стане відомо навесні у Києві.