1. Домівка
  2. Статті
  3. ОЛЕГ КОЦАРЕВ. ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ В АНТИЧНОМУ СТИЛІ

ОЛЕГ КОЦАРЕВ. ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ В АНТИЧНОМУ СТИЛІ

ОЛЕГ КОЦАРЕВ. ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ В АНТИЧНОМУ СТИЛІ

Спекотного 1 вересня, коли діти в Україні пішли до школи, українська книгарня «Смолоскип» відсвяткувала в Києві на Подолі свій черговий умовний день народження.


Вже перед шостою годиною вечора коло смолоскипівського будинка почали збиратися дивакувато вбрані люди – хто у різного роду лаврових чи подібних до лаврових вінках, хто в цікавих прикрасах, а хто й у справжніх античних тогах!

Уся справа в тому, що цьогорічний день народження книгарні «Смолоскип» відбувався під знаком нової антології, яка з’явилась у нашому видавництві – антології «Київські неокласики». Любов українських поетів-неокласиків до античної культури, її образів і сюжетів надихнула на «тематичну вечірку», учасники якої вдяглися в міру можливості в «грецькому» або «римському» стилі. Само собою, антично виглядали й ведучі – поети Павло Коробчук і Арсеній Тарасов, при чому Коробчук навіть час від часу намагався комбінувати свою тогу з шоломом від мотоцикла, позиченим в активіста Дмитра Потєхіна, одного з гостів події.

Аналогічно було обставлене й саме святкування. Так, окрім неодмінних поетичних читань сьогоднішніх молодих авторів (Лесика Панасюка, Арсенія Тарасова, Павла Коробчука, Зази Пауалішвілі, Олексія Шендрика – зовсім не *«неокласичних» своєю естетикою, але це тільки врізноманітнювало атмосферу), відбувалися різноманітні конкурси. Гості «Смолоскипа», до прикладу, мали відгадати, кого з персонажів античної культури показують без слів учасники одного з конкурсів. Було й змагання, хто більше згадає давньогрецьких і давньоримських авторів. Відгадували учасники й усілякі біографічні подробиці з життя українських неокласиків, а також вигадували продовження для їхніх віршів. Звичайно, була на дні народження й офіційна частина. На ній виступили директорка книгарні Ольга Погинайко та директор видавництва «Смолоскип» Ростислав Семків. А упорядниця вже згаданої антології «Київські неокласики» Наталя Котенко прочитала невеличку жваву лекцію про приватне життя і побут поетів-неокласиків.

Змагання, спілкування, лекції й привітання, середземноморські страви, незвичайний одяг – усе це витворювало особливу атмосферу літературної події, але не вичерпувало її. Ніде, зокрема й на мистецькому святі, в Україні сьогодні не забудеш про події, які відбуваються в нашій країні, а надто, що напередодні сталися криваві заворушення в Києві під Верховною Радою. Під час дня народження книгарні «Смолоскип» відбулася благодійна лотерея. Кожен, хто купляв квиток, отримував невеличкий приз – книжку або яку-небудь іншу річ. А головним призом розігрувався похід у квест-кімнату для компанії. Всі гроші, отримані в цій лотереї – а саме 1224 гривні – передали волонтерській ініціативі «Війна і слово» (серед її засновників – і наша лауреатка, відома поетка Олена Степаненко), яка використовує такі пожертви для потреб українських бійців, як тих, що перебувають на передовій, так і поранених у шпиталях.

День народження закінчився. Попереду нові робочі будні, але також і нові літературні події, зустрічі, презентації. Адже «Смолоскип» залишається одним із ключових для Києва, та й не лише для самого Києва, центрів розповсюдження, поширення україномовної книги.