НАТХНЕННИКУ СУЧАСНОГО УКРАЇНСЬКОГО ЛІТПРОЦЕСУ ОСИПУ ЗІНКЕВИЧУ СЬОГОДНІ ВИПОВНИЛОСЯ Б 100 РОКІВ
Навесні 1994 року видавництво «Смолоскип» уперше оголосило імена лауреатів літературного конкурсу, який з того часу щорічно відбувається дотепер. Тоді переможцем став Сергій Жадан, і його «Цитатник» з’явився в 1995-му, поруч із іншими книжками видавництва, що двома роками раніше перебралося в Україну зі США. На Американському континенті «Смолоскип» палав ще з 1967 року, надрукувавши зусиллями українських діаспорян більш як 200 найменувань книг. В Україні видавництво, завдяки своєму конкурсу, стало центром тяжіння для цілої ґенерації молодих письменників та письменниць, що почали входити в літературу від середини 90-х і в наступні десятиліття.
Мозком і мотором цих фундаментальних для української культури процесів був Осип Зінкевич (1925 – 2017) – засновник часопису «Смолоскип» у Франції та видавництва «Смолоскип» у США, письменник, редактор, правозахисник і дослідник українського правозахисного руху, творець найефективнішої мережі транспортування самвидаву в 1960-80-х роках і невтомний промотор літературної молоді в незалежній Україні.
Сьогодні, 4 січня 2025 року, пану Осипу, як його шанобливо називали й молоді вчені-літературознавці, й розхристані поети-авангардисти зі смолоскипівського середовища, виповнилося б 100 років. «Смолоскип» зі світлою приємністю згадує свого засновника, без якого не з’явилися б на Заході тексти переслідуваних в СРСР шістдесятників та багато книг молодих авторів і авторок в Україні.
Невтомна енергія, несхитна віра в добре майбутнє України та української культури, інтеліґентність та жваве почуття гумору живили багаторічну діяльність Осипа Зінкевича, про яку ще буде не раз сказано й написано.
До речі, про гумор. Ми й досі достеменно не знаємо, коли саме – 4.1 чи 1.4 – святкувати його день народження. Американський формат датування сплутав числа, а сам пан Осип уникав прямої відповіді. Відтак, цього року ми відзначатимемо ювілей нашого засновника двічі. А до другої з цих дат «Смолоскип» готується видати збірку спогадів та нарисів про Осипа Зінкевича, упорядковану доктором історичних наук Ігорем Гиричем.
Детальнішу біографію Осипа Зінкевича можна прочитати тут: https://esu.com.ua/article-16191
Вітаємо з днем народження та ювілеєм, пане Осипе!