1. Домівка
  2. Статті
  3. МИКОЛА ТРЕТЯК. НА 22-МУ ФОРУМІ ВИДАВЦІВ

МИКОЛА ТРЕТЯК. НА 22-МУ ФОРУМІ ВИДАВЦІВ

МИКОЛА ТРЕТЯК. НА 22-МУ ФОРУМІ ВИДАВЦІВ

9-13 вересня «Смолоскип» брав участь у щорічному Львівському форумі видавців. У традиційно перенасиченій подіями програмі видавництво не загубилося – хоча б уже через те, що вкотре «смолоскипівська» книжка увійшла до списку найкращих книжок Форуму. Цього разу приз отримала Олена Галета зі своєю монографією «Від антології до онтології: антологія як спосіб репрезентації української літератури кінця ХІХ – початку ХХІ століття».

Саме презентація цієї монографії стала першою подією «Смолоскипа» на Львівському форумі. 11 вересня у кав’ярні «For Rest» спілкування з Оленою Галетою провадив директор видавництва Ростислав Семків.

– У своєму дослідженні я прагнула не лише розповісти про окремі антології української літератури, – сказала Олена Галета, – але й зрозуміти, чому вони стали такими важливими, спробувати змоделювати, якою була б історія української літератури, якби вони були іншими. Скажімо, вивчаючи антологію «Розстріляне Відродженння» Юрія Лавріненка, я побачила аркуш, на якому він записав з десяток потенційних назв антології, серед яких він обирав. І там я побачила назву «Дорога». Я не можу уявити, як би склалась історія нашої літератури, якби та антологія звалася «Дорога».

Говорили також про особливості наукового письма в сучасному світі, про пошуки часу і можливостей для створення таких масштабних проектів, як монографія «Від антології до онтології».

Другий «смолоскипівський» захід у Львові був під загрозою зриву. Річ у тім, що в кав’ярні, яка приймала читання, незадовго проходила інша акція, і під час неї мали місце якісь непорозуміння, через що керівництво кав’ярні вирішило згорнути співпрацю з Форумом. І все-таки читання та показ ірпінських короткометражок «Зелена Реґіна» провести вдалося. Зі своїми віршами виступили автори нещодавніх книжок або нові лауреати: Юлія Стахівська, Михайло Жаржайло, Олексій Шендрик, Арсеній Тарасов, Заза Пауалішвілі, ведучим був Олег Коцарев. Приємним сюрпризом став виступ Миколи Леоновича, який досить давно вже ніде не знайомив широку публіку зі своєю поетичною творчістю, а частіше поставав у ролі дизайнера чи фотографа. Варто також окремо відзначити виступ нашого нового прозвого автора. Це Симор Гласенко, він прочитав уривок із свого роману «Фабрика» – епізод зображує характерне пострадянське святкування дня народження одного з «шанованих людей міста», а точніше бандита з прикриттям поважної посади.

12 вересня у відомому музеї «Тюрма на Лонцького», де свого часу, за різних режимів, від радянського до нацистського, сиділо чимало політичних в’язнів, пройшли читання незвичного формату. Молоді поети декламували не свої вірші, а 3 і 4 дії знаменитої п’єси Миколи Куліша «Народний Малахій». Історія про те, як спочатку смішна, зворушлива і наївна утопія схибленої щирої людини, «негайна реформа людини», раптом починає по-справжньому руйнувати життя тих, хто в неї повірив, або просто опинився поряд, дуже символічно звучала у безнадійних і просотаних кров’ю стінах колишньої в’язниці. Читали «Малахія» Мирослав Лаюк, Арсеній Тарасов, Вано Крюґер, Олексій Шендрик, а також незмінна організаторка багатьох цікавих «смолоскипівських» і пов’язаних зі «Смолоскипом» акцій, Настя Євдокимова.

– Чесно кажучи, я спершу трохи скептично поставився до такого формату, – поділився враженнями Мирослав Лаюк, що читав авторські ремарки. – Але коли все почалося, побачив, як прийшло чимало глядачів, а потім ми всі незчулися, як почали не просто читати книжку «по ролях», як у школі, а стали справді намагатися грати. Це було незвично, цікаво і навіть весело.

І фінальною подією «Смолоскипа» на Форумі видавців стала презентація антології «Київські неокласики». Розмова за участі Наталії Ксьондзик і Ростислава Семківа стосувалася не тільки цієї книжки, зібрання творчості найбільш інтелектуально, європейськи спрямованих авторів Розстріляного Відродження, але й цілої серії антологій (наприклад, антології-попередниці «Київських неокласиків», присвяченої поезії українського авангарду), і нещодавніх видань «Вибраних творів» – від Миколи Зерова та до Валер’яна Поліщука.

Поза тим «смолоскипівці» взяли участь у багатьох інших подіях Форуму. Скажімо, Ростислав Семків виступив на засіданні ПЕН-клубу, а багато хто з наших авторів узяли участь в акції від ініціативи «Війна і слово». На ній поети читали вірші, а слухачі або просто здавали гроші на потреби наших бійців, або могли навіть замовити «приватне читання» від поета за власним столиком.

Форум закінчився, але «Смолоскип» працює далі, підтримуючи в міру можливостей літературне життя країни.