МИКОЛА ТРЕТЯК. ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ КНИГАРНІ “СМОЛОСКИП” ПІД ЗНАКОМ ДОВЖЕНКА, ШЕВЧЕНКА І ҐО-САНДЗЬО
3 вересня відбулася вечірка на честь сьомого Дня народження книгарні Смолоскип. Традиційна програма заходу, у зв’язку з останніми драматичними подіями, поповнилася новим пунктом. Це – благодійна лотерея на користь українських бійців.
А розпочалося все з офіційної частини. Коротке вітальне слово від директорки книгарні Ольги Погинайко та від директора видавництва Ростислава Семківа.
Потім – невеличка лекція професорки Києво-Могилянської академії Віри Агеєвої, присвячена режисеру Олександру Довженку та загалом добі Розстріляного Відродження в українській культурі.
Олександр Довженко – цьогорічний “ювіляр”, поруч із Тарасом Шевченком, – взагалі став ключовою постаттю Дня народження книгарні. По-перше, один із ведучих неофіційної частини, що розпочалася на подвір’ї після лекції – поет Павло Коробчук, імпровізовано виконував його роль (а роль Тараса Шевченка – есеїст і перекладач Олександр Стукало), у чому йому допомагала Анастасія Євдокимова в ролі Музи – Олени Чернової. По-друге, всі конкурси були пов’язані з Довженковою творчістю.
Конкурс “(Д)звенигора” – на краще озвучування німих епізодів зі стрічок Довженка. Конкурс “Мічурін” – поїдання яблука в дусі того чи іншого традиційного кіножанру. Та конкурс “Зачарована Десна” – прочитання епізодів із цього знаменитого літературного твору кінокласика.
Не могла обійтися річниця створення книгарні “Смолоскип” без літературних читань. Були вони й тепер. Першою виступила молода поетка з Житомира Марія Хімич. Вона презентувала свою поетичну книжку “Білі шкарпеточки”. Це одна з останніх новинок нашого видавництва, збірка, за яку Марія дістала другу премію на “смолоскипівському” літературному конкурсі минулого року. Другим виступляв її земляк – Лесик Панасюк. Він презентував іще одну новинку “Смолоскипа” – свою книжку “Справжнє яблуко”, відзначену вже на цьогорічному літературному конкурсі. Після такого потужного представлення “Житомирської школи” виступили двоє інших молодих поетів. Свої нові вірші прочитали Мирослав Лаюк, чи не найвідоміший і найбільш відзначений різними преміями поет із наймолодшої генерації, а також Заза Пауалішвілі – ще один минулорічний лауреат, книжка якого вже готується до друку, цікавий поет із Києва.
І, як уже згадувалося на початку, під час вечірки відбувалася благодійна лотерея. Поет і журналіст Олег Коцарев ходив серед гостей “Смолоскипа” ходив із коробочкою для грошей, а охочі кидали туди гроші й отримували номерки. Вів лотерею ще один “ювіляр” – давній японський імператор Ґо-Сандзьо, втілений у поета Вано Крюґера, а також його “перша леді” – знову Настя Євдокимова. Лотерея виявилася безпрограшною, тож кожен, хто пожертвував гроші дістав як не м’яку іграшку, то книжку. А головний приз – квиток на “аеротрубу” – одержала відома дослідниця літератури ХХ століття Ярина Цимбал.
Що ж до зібраних грошей – вони пішли українським воякам у рамках ініціативи “Війна і слова”, заснованої поеткою Оленою Степаненко та фотографом Тетяною Давиденко. І тут не можна не приєднатися до закликів українському громадянському суспільству і далі підтримувати всіма доступними способами наших бійців у боротьбі з агресором.