Микола Третяк. Биківня: виставка з продовженням

22 березня в Музеї книги та друкарства в Києві відбулося відкриття чергової розширеної фотовиставки «Слово, обірване у Биківні», підготовленої Національним історико-меморіальним заповідником «Биківнянські могили» спільно зі «Смолоскипом».
З 22 березня до 27 квітня відвідувачі музею зможуть побачити фотографії, біографічні дані, уривки з матеріалів допитів і окремі автентичні видання українських письменників, що були розстріляні під час сталінських репресій і поховані на території Биківнянського лісу. Цього разу на виставці є інформаційні стенди, що стосуються двадцяти восьми таких письменників – від Майка Йогансена і Миколи Скуби до Івана Кулика та Вероніки Черняхівської. Вони показують жертв радянського режиму не абстрактними іменами з ритуальних патріотичних формул, але живими людьми, персонами з контекстом, власне письменниками.
Родзинкою нинішньої виставки стали примірники книжок письменників двадцятих-тридцятих років із колекції Музею книги та друкарства.
– Попри те, що наш заклад створювався у радянські часи, в його фондах дивом збереглись книжки розстріляних авторів, які кілька десятиліть вважалися “ворогами народу”. Отже, хоча саме їхнє життя було знищено системою, імена і світло їхньої творчості збереглися для нащадків, – сказала з цього приводу директорка музею Валентина Бочковська.
Виступила на відкритті експозиції також заступниця гендиректора «Биківнянських могил» Тетяна Шептицька:
– Символічною є сама назва виставки – «Слово, обірване у Биківні». Ґвалтовно обірване, але не знищене. Уперше цих людей нищили морально і психологічно, коли вибивали свідчення не лише проти себе, а й проти друзів і колег. Удруге –фізично, коли розстрілювали в тих підвалах НКВС і таємно ховали у братських могилах у Биківнянському лісі. Утретє, коли намагалися знищити найменші сліди цих письменників, під час обшуків у них забирали рукописи, листи, книги, потім їхні твори звідусіль вилучалися і просто спалювалися. Самі ці прізвища довгий час були викреслені з історії української літератури. І навіть після реабілітації про них було забуто на довгі десятиріччя. Але істина знаходить свій шлях, триває наукова робота, відкриваються нові свідчення й імена. Зокрема ця, розширена, виставка збагатилася ще на вісім імен репресованих і розстріляних у Києві українських письменників.
І, звичайно ж, традиційно взяли участь у події поети, автори нашого видавництва – Олег Коцарев, Олександр Мимрук і Вано Крюґер. Вони прочитали по кілька творів репресованих поетів, чим, безумовно, відтворили дух їхньої творчості й саму культурну атмосферу доби. Прозвучали вірші Михайля Семенка, Мирослави Сопілки, Івана Маловічка, Майка Йогансена та Миколи Скуби.
- Смолоскипівські автори. Зліва направо: Олександр Мимрук, Вано Крюґер, Олег Коцарев
- Тетяна Шептицька
- Валентина Бочковська
- Під час відкриття