1. Домівка
  2. Статті
  3. Микола Третяк. Зустріч на батьківщині Гаврилюка

Микола Третяк. Зустріч на батьківщині Гаврилюка

Микола Третяк. Зустріч на батьківщині Гаврилюка

У місті Бучач, що в Тернопільській області, за сприяння Центру Аґнона, в Районній бібліотеці відбулася зустріч із автором і лауреатом видавництва «Смолоскип» Олегом Коцаревим. Він представив смолоскипівську антологію «Українська авангардна поезія (1910-1930-ті роки)», впорядковану спільно з Юлією Стахівською, та свій роман «Люди в гніздах». Модерувала зустріч відома поетка, уродженка Бучача Мар’яна Максим’як.

Читання і розмова відбувалися під знаком теми забутої, малознаної чи раніше забороненої історії. Це стосувалося як тривалий час маловідомої авангардної творчості українських поетів двадцятого століття, так і перипетій їхніх біографій. Так само в річищі теми опинились і мозаїчно-іронічні «родинні» сюжети «Людей в гніздах».

Зрозуміло, що представлення антології (а точніше її другого, уточненого і виправленого, видання) в Бучачі неодмінно означало особливо детальну розмову про український поетичний авангард на Галичині – традиційно дещо «затінене» питання в дискурсі про літературний авангард. Останній звикли більше асоціювати з іншими регіонами нашої країни, власне, з тодішньою Радянською Україною. Але, як доводять матеріали антології, у міжвоєнній Західній Україні такого роду поезія теж була цілком активно представлена в літературному процесі. Мар’яна Максим’як при цій нагоді звернула увагу на одного з авторів – Володимира Гаврилюка. Цей самобутній поет і художник народився в селі Зарваниця – зовсім неподалік від Бучача.

Зустріч у бібліотеці Бучача є частиною стратегії поширення знань про українську літературу різних течій і періодів у тих місцевостях, що перебувають поза основними «комунікативними магістралями», поза містами з найбільш жвавим культурним життям на кшталт Києва, Львова чи Харкова.