Матеріали виставки

17 березня в Книжковій палаті України відкрилася документальна фотовиставка «Слово, обірване у Биківні», підготовлена Національним історико-меморіальним заповідником «Биківнянські могили» спільно зі «Смолоскипом» (про її презентацію в самій Биківні ми вже писали торік).

На офіційному відкритті виступив директор Книжкової палати Микола Сенченко, генеральний директор «Биківнянських могил» Богдан Біляшівський, його заступниця Тетяна Шептицька, президент Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів Олександр Афонін, головний редактор газети «Літературна Україна» Станіслав Бондаренко. Завітав до Книжкової палати й Іван Драч. Він говорив про розстріляних і похованих у Биківні поетів у контексті сторіччя від створення Центральної Ради. Адже великою мірою саме поразка національної революції призвела до трагічних подій 1930-х років. Також Драч прочитав трохи своїх віршів.

Але не менш важливо було почути й вірші безпосередніх героїв виставки – загиблих поетів. Їхні тексти пролунали у виконанні сьогоднішні молодих авторів, представників «Смолоскипа». Так, один із минулорічних лауреатів смолоскипівського літературного конкурсу, Олександр Мимрук, прочитав кілька творів Миколи Скуби. Наш автор Вано Крюґер виступив із віршами Михайля Семенка. А Олег Коцарев продекламував деякі тексти Майка Йогансена з антології поеичного авангарду 1910-1930-х років. Енергійність, задерикуватість, вигадливість і життєствердність віршів Скуби, Семенка та Йогансена боляче контрастували з документами виставки, які засвідчили жаский фінал їхніх земних доль. Що ж, такий трагічний парадокс, на жаль, став одним із головних сюжетів історії культури двадцятого століття, й оминути його не випадає.


Виступає Вано Крюґер

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишати коментарі.