Наприкінці лютого видавництво «Смолоскип» спільно з Українським інститутом національної пам’яті організували презентації книжки Володимира Тиліщака «1930. УСРР. Повстання» в книгарнях «Є» кількох міст України. А саме – у Вінниці, Дніпрі, Харкові, Сумах і Києві.

У цих п’ятьох містах Володимир Тиліщак представляв свою книжку та розповідав яскраві історії про повстання проти насильницької колективізації, розкуркулення, погромів церков і взагалі проти радянської влади, які спалахнули в Радянській Україні 1930 року.

- Це не академічна наукова книжка. Це – популярна історія, - повторював автор на всіх презентаціях.

Що ж, популярна історія сьогодні більш, ніж актуальна. Адже інформацію про раніше замовчувані чи викривлені моменти історії двадцятого століття потрібно і просто доносити до громадян, і вмонтовувати в уявлення, в образи, в дискурси, загалом в інформаційний простір країни.

Важливу роль тут відіграє регіональний момент, що й продемонстрували презентації в різних містах. Адже знання про історичні події значно краще «лягають» у свідомість, коли вони ще й спираються на близьку й зрозумілу людині географію. Так, у Сумах передбачувано найбільше йшлося про повстання колоритного і легендарного отамана Клітки на Роменщині, у Дніпрі особливий акцент робили на Павлоградському повстанні, а у Вінниці багато говорили про Поділля як чи не найінтенсивніший у повстанському сенсі край.

- Одна з вагомих заслуг книжки Володимира Тиліщака – те, що він познайомив читача (і то в прозорій, цікавій формі) з персоналіями, з лідерами та учасниками повстань, - зазначив на сумській презентації історик Олександр Вовк. – Ті матеріали, які публікувалися раніше, були не дуже зосереджені саме на цьому моменті.

Ту саму перевагу книжки «1930. УСРР. Повстання» відзначив і Юрій Шаповал уже на київській презентації. Щоправда, в пана Юрія були також зауваження. Скажімо, йому в цьому виданні бракує персонального покажчика (це, звісно, більш характерно для академічних книжок, а не для популярних). На тій-таки презентації в Києві цікаву пропозицію висловив театральний режисер Сергій Архипчук.

- Чому ми використовуємо такі слова, як «колективізація», «розкуркулення», «куркуль»? Адже це радянські терміни, що фактично воюють проти нас. І вживаючи їх, ми залишаємось у владі радянських сенсів, фактично ходимо по колу.

Що ж, війна сенсів і дискурсів сьогодні на часі, проте важко заперечити й тому, що згадані Архипчуком слова є історичними термінами. Тож описувати епоху без їхнього використання проблематично, та й немає сенсу. Пліднішим варіантом може бути побудова сучасної термінології, яка б співіснувала з радянською, але «покривала» та тлумачила її з тієї часової відстані та з того рівня осмислення подій, що ми маємо тепер.

Траплялися під час презентаційного туру й екстравагантніші питання. Так, у Сумах один із присутніх цікавився, чи не стало причиною поразки повстань 1930 року християнство, котре, на відміну від язичництва, мовляв, культивує на воїнський дух, а покору.

Сумський вечір, до речі, був одним із найбільш людних (а може, й найбільш людним). Чим це пояснити? Можливо, колоритним сумським сюжетом у книжці, а може, й тим, що з усіх міст, охоплених презентаціями, Суми виглядають найменш «розбалуваними» культурними подіями.

Крім виступів у книгарнях «Є», Володимир Тиліщак мав також інші пункти програми. Так, у Вінниці він дав понад годинне інтерв’ю місцевому телебаченню. У Харкові пройшла зустріч із читачами в університеті імені Каразіна. Аналогічна зустріч відбулась і в Сумах, у педагогічному університеті, між іншим, усе ще імені Макаренка.

Не дивно, що розмова на всіх цих заходах стосувалася не тільки книжки. Адже Володимир Тиліщак – заступник Голови Українського існтитуту національної пам’яті. Відтак, багато говорилося про політику пам’яті, декомунізацію тощо. Однією з важливих тем була відкритість і доступність архівів. Тут, серед іншого, Володимир Тиліщак зазначив, що багато цікавої історичної інформації можна почерпнути з архівів Міністерства внутрішніх справ, але матеріали в них перебувають у недостатньо систематизованому стані.

Серія презентацій книжки «1930. УСРР. Повстання» стала важливою подією для повернення нашій країні історичної пам’яті про драматичну першу половину двадцятого століття

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишати коментарі.