У понеділок, 30 січня 2017 року, молодіжний зал Київського міського будинку учителя був переповнений. Зібралися не на вручення чергової премії чи концерт. Прийшли вшанувати пам’ять молодих хлопців, що загинули у бою під Крутами.

Видавництво «Смолоскип» спільно з Українським інститутом національної пам’яті, громадською організацією «Український світ», групою військово-історичної реконструкції «Повстанець» та Київським міським будинком учителя відзначили 99-ті роковини бою під Крутами, під час якого 400 бійців армії УНР протистояли понад 4000 вояків війська Муравйова, захищаючи Україну від навали більшовиків. Поети, історики і громадські діячі говорили про героїв, ситуацію в країні і незасвоєні уроки історії.

«Коли мова йде про героїв, одразу спадають на думку билинні богатирі чи напівбоги із грецьких легенд. Однак важливо памятати, що загиблі під Крутами – це молоді хлопці. Такі ж, як ваші діти, знайомі, сусіди. Такі ж, як і ви. Вони встали до зброї, коли прийшов час боротися за незалежність і полягли. Але їхня боротьба затримала на 4 дні війська Муравйова і в перспективі дала змогу уряду УНР укласти Брест-Литовський мирний договір. Вони відстояли незалежну Україну. Тоді ці хлопці творили історію. Те саме відбувається і зараз на Сході країни. Нам усім страшенно боляче, що хлопці продовжують гинути, але ми маємо пишатися тим, що вони боряться», - відзначила у своїй промові ведуча вечора – заступник директора з наукової роботи Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» Тетяна Шептицька.

Про актуальність подій під Крутами у контексті сучасної геополітичної ситуації в країні говорив історик Павло Подобєд. Він коротко розповів про перебіг бою а також про те, що події під Крутами замовчувалися більшовицькою владою. Вони обросли легендами під час Другої Світової, коли подвиг молодих солдатів використовували очільники ОУН та УПА для підняття бойового духу побратимів перед боєм і виховання патріотизму.

Гродаський діяч, екс-депутат Олесь Доній наголосив, що важливо пам’ятати не лише саму подію, але й імена солдатів. Наприклад, сотник Андрій Омельченко, Володимир Шульгин, Павло Кольченко – не просто імена полеглих. За ними стоять життя конкретних людей. Таких, як кожен із нас. І якщо ми навчимося дивитися на Крути та на історію загалом не як на набір фактів, але як на життєписи особистостей, пересічних громадян, то ми зможемо насправді зрозуміти її, зробити правильні висновки і не повторювати помилок минулого.

На підтвердження того, що історію тут-і-зараз пише кожен із нас, Доній згадав також події Революції на граніті, у якій він брав участь ще студентом. Тоді, на початку 90-х, прогресивна молодь так само, як і в 1918 повірила у незалежну Україну і стала на її захист. І хоча та революція стала важливим поштовхом до незалежності, та помилкою було б називати її першою чи єдиною. Усі: і герої Крутів, і воїни УПА, і дисиденти, учасники революцій, солдати на Східному фронті виборюють право на незалежність України просто зараз.

До виступів долучилися також письменники Дарина Гладун, Олег Коцарев, Сергій Пантюк, Олена Степаненко, Дмитро Лазуткін та Павло Коробчук, які прочитали свої поетичні тексти й окреслили власне бачення трагічних подій під Крутами. Характерно, що для сучасних поетів ці події позбавлені тонкого ліричного смутку Тичини, навпаки, усі вони пройняті духом боротьби.

Олег Коцарев відзначив, що ключові події історії завжди знаходять відображення у творах літераторів. Про бій під Крутами, зокрема, писав Павло Тичина. Сучасні поети так само відгукуються на події, хоч їхнє бачення війни і манера письма можуть бути некласичними. І приємно, що наразі заходи із вшанування героїв Крутів підтримують не лише митці, але й політики, урядові установи та видавництва. Зокрема, видавництво «Смолоскип» уже не вперше стає співорганізатором заходів, що стосуються важливих сторінок історії України.

Варто відзначити й виступ музичного гурту «Телері». Вони виконали декілька пісень у фольк-роковому стилі. До речі, один із музикантів «Телері», Віктор Тімохін, нещодавно повернувся зі служби в українському війську.

Хоча молодіжна зала Будинку вчителя була переповнена аж ніяк не самою молоддю, і хоча на сцені часом виступали люди вдвічі, а то й утричі молодші за глядачів, але їхні слова і твори знайшли відгук у серцях широкої публіки.

А за день на Майдані Незалежності прощалися з воїнами АТО, які загинули у бою під Авдіївкою у роковини Крут, 29 січня 2017 року. Серед загиблих – капітан Кизило Андрій Олександрович. Йому було лише 23.


 
Слово має історик Павло Подобєд

Виступає Олег Коцарев

Гурт Телері

Олена Степаненко

Павло Коробчук

Олесь Доній

Сергій Пантюк

Дмитро Лазуткін

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишати коментарі.