ЛЮБОВ БАГАЦЬКА. НОВІ ПРЕМІЇ ВІД «СМОЛОСКИПА»

Одна з літературних подій року, яку найбільше очікують молоді автори, яким ще не стукнуло 28 років, відбулася. Видавництво «Смолоскип» оголосило результати 21-го літературного конкурсу і вручило премії.
Цього року видавництво нагороджувало новоспечених літературних зірочок у столичній книгарні «Є». Вступне слово про конкурс, тяглість традиції та його попередніх лауреатів, які нині вже стали досить відомим широкому загалу авторами, сказав директор видавництва «Смолоскип» і разом з тим голова журі конкурсу Ростислав Семків. Він зауважив, що вже 21 рік «Смолоскип» відкриває нові таланти. Літературна премія відкрила таких яскравих письменників, без яких годі уявити сьогоднішню українську літературу: Тарас Прохасько, Сергій Жадан, Галина Крук, Роман Скиба, Олена Степаненко, Софія Андрухович, Дмитро Лазуткін, Ірина Шувалова, Юлія Стахівська, Павло Коробчук, Олег Коцарев та інші. До речі останній у тандемі з Вано Крюгером якраз і роздавав нагороди цього вечора. Подивитися на вручення та переможців охочих набилося під зав’язку. Авжеж, усіх найбільше цікавило, кого високоповажне журі у складі Ростислава Семківа, Наталки Білоцерківець та Олега Коцарева прирівняло за талановитістю до молодого Сергія Жадана, який був першим смолоскипівським лауреатом, Олени Степаненко, Ірини Шувалової, Мирослава Лаюка і нагородило першою премією. Однак усім спраглим до нового і смачненького доведеться посидіти на дієті – першої премії цьогоріч не було присуджено в жодній номінації.
Відсутність лауреатів першої премії лауреатів директор видавництва «Смолоскип» пояснив так: «Щороку тексти, які подають на конкурс, стають дедалі кращими, тому загалом відзначених авторів і премій цього року багато. Вони не такі високі, як хотілося б, однак журі досить прискіпливо ставиться до якості творів. Варто зауважити, що нині рукописи, які здобули третю премію, значно вищої якості, ніж на початку 1990-х років. Читати рукописи було цікаво». Як багато хто наголошував, «Смолоскип» – це вже своєрідний знак якості, тож нічого дивуватися такій прискіпливості суддів. Бо коли вони вже призначають першу премію, то ім’я справді гримить і лунає, стрясаючи увесь стаючи темою для дискусій та обговорень в літературних колах. З іншого боку, це дає надію цьогорічним лауреатам, адже, не маючи першої премії, вони можуть випробувати свою долю, удачу та милість суддів ще раз.
Олег Коцарев поділився своїми враженнями про подані цього року на конкурс рукописи. Він зауважив: якщо в попередні роки переважна більшість авторів була із Західної України, то цього року значно активізувався і переважає Центр. «Щодо самих текстів – цього року багато надійшло сюжетної прози, розважальної, часом навіть занадто, – розповів він про свої враження. – Щодо поезії то переважала або якась непересічна, ні на кого не подібна образність, або добра техніка, відчуття ритму і форми». Олег Коцарев не зізнався, однак Ростислав Семків не дав приховати від загалу дуже цікавий факт: цього року на конкурс вперше подали рукопис, присвячений Олегові Коцареву. Це епічна поема про королеву ельфів. Твір визнали досить цікавим, але опублікувати його, на жаль, відмовилися з огляду на те, що контекст був би зрозумілим дуже вузькому колу знайомих поета. Однак Ростислав Семків пообіцяв якимось чином познайомити з автором непересічного рукопису вже найближчим часом. Та повернемося до тих, кому премії таки дали.
Так само не було присуджено другої премії в номінації «Проза». Натомість у поезії другу премію здобули аж двоє авторів, імена яких багатьом уже знайомі – Лесик Панасюк та Євгенія Люба. Вони отримали грамоти як свідчення перемоги від Коцарева та символічні в цей день нарциси від Вано Крюгера. Ну і звичайно ж прочитали по кілька поезій із майбутніх збірок, які, за традицією, видавництво «Смолоскип» видасть і пустить у легке плавання літературною річкою. Аби погамувати вашу цікавість, одразу назвемо й лауреатів третьої премії. Її здобули Гєник Бєляков, Оксана Гаджій, Андрій Шийчук, Мідна (Ольга Єрмак), Ірина Загладько, Олексій Шендрик у номінації «Поезія» та Христина Денис, Марина Єщенко, Богдан Ославський, Галина Рис у номінації «Проза». Ті, хто зміг прийти на вручення нагород, порадували присутніх читанням власної поезії. Твори цих літераторів будуть публікуватися в альманахах та антологіях видавництва. Окрім того, директор видавництва наголосив, що деякі автори отримають цікаві пропозиції від «Смолоскипа».
Четверту захочувальну премію в номінації «Поезія» дістали: Сергій Шкабара, Людмила Дядченко, Анастасія Котляр, Юлія Кропив’янська, Арсеній Тарасов, Ольга Мацо, Андрій Тужиков, Іван Драган. І в прозовій номінації: Ольга Купріян, Олександр Процюк, Аліса Гаврильченко та Яна Онишкевич.
Журі літературного конкурсу не відзначило преміями, але вважає перспективними твори таких авторів: Юліана Яроцька, Кирило Поліщук, Валерія Піщанська, Світлана Дідух-Романенко, Христина Котерлін, Томаш Деяк, Анастасія Затворницька, Вікторія Ткаченко, Таня Запорожець, Ірина Герасимук, Тетяна Майборода, Дарина Гладун, Олександр Литвиненко, Наталя Дьомова, Вікторія Шиманюк.
Окрім усіх почестей, переможцям подарували книжки видавництва «Смолоскип», коли по закінченні офіційної частини нагороджені та гості перебралися до будинку видавництва на неофіційну частину вечора.
- Лесик Панасюк
- Євгенія Люба