1. Домівка
  2. Статті
  3. Крути – перемога українського духу

Крути – перемога українського духу

Крути – перемога українського духу

ВЕЧІР «СМОЛОСКИПА» ПАМ’ЯТІ ГЕРОЇВ КРУТ ТА ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИЖКИ «КРУТИ»

Вечір пам’яті героїв Крут, що його організувало 31 січня видавництво «Смолоскип»  в Будинку Української Центральної Ради (тепер Будинок Вчителя) з нагоди виходу книги «Крути», несподівано поєднав у собі академізм і мистецький запал, мінорні і мажорні ноти. Але – слід визнати – мажору в цьому дійстві було більше – адже, за одностайним визнанням виступаючих, хоча бій під Крутами і став ситуативною поразкою в війні проти наступаючої армії більшовиків, проте він став перемогою українського духу, народинами, за словами Є. Маланюка, «нового українця».

Євгена Маланюка, як і інших класиків української поезії, цитували на Вечорі неодноразово, адже вчинок Крутянців червоною ниткою пройшов крізь українську поезію. Осип Зінкевич – упорядник зі своєю дружиною Надією, збірника «Крути» – у своєму виступі зазначив, що збереглося 125 віршів різних часів про подвиг героїв Крут (у згаданий збірник увійшло 39 із них), і жодна інша подія в історії українства не відзначилась подібним багатоманіттям рефлексій.

   Відзначення річниці бою під Крутами, на думку О.Зінкевича, не є ані святом, ані поминками – це значно більша подія, яка вже давно переросла своє суто історичне значення, і перейшла у сферу символічну. Вчинок Крутянців, додає Ростислав Семків – директор видавництва «Смолоскип» і ведучий вечора, – є однією з найважливіших метафор в українській історії – метафоричної самовідданої боротьби за державність. Проте, продовжив він свою думку, не варто зосереджуватись лише на метафорах – вони є гарним підґрунтям для побудови міцної держави, але не замінять наших власних зусиль, спрямованих на те щоб наша держава росла і міцніла.

    Ще один з виступаючих, колишній політв’язень і правозахисник Євген Сверстюк, зазначив, що річницю пам’яті героїв Крут відзначали ще українські політв’язні в радянських концтаборах, і ця подія стала тим символом спротиву радянській машині терору, що підтримував їх у тяжку хвилину – далеко від рідного дому. Під Крутами обороняли не просто Київ, не просто уряд УНР, а українськість, українські потуги на власну державність – від чергових імперських поривів Москви.

   Народний депутат України, колишній лауреат «Смолоскипа» Олесь Доній у своєму виступі найбільше говорив про уроки Крут, до яких потрібно бути особливо уважними сьогодні. Крутянці не побоялися висловити свою позицію, ще задовго до бою – вступивши в Студентський курінь – і ставши військовою частиною. Тоді як більшість киян мовчки були готові зустріти свою долю, мужні юнаки виконали свій військовий обо’язок – стали на захист Києва. І тепер мовчання і примирення може стати згубним – потрібно відкрито відстоювати свою позицію – в духовній, громадянській, політичній сферах, де українство – у власній державі – ще не отримало остаточної перемоги. О. Доній висловив свою радість з того приводу, що збірка «Крути» вийшла саме у «Смолоскипі», адже саме це видавництво завжди опікувалось молоддю, а Крутянці залишаться вічно молодими у своєму вчинку.

   Академічна частина вечора завершилась виступами істориків – Ігоря Гирича та Володимира Сергійчука – які додали необхідне історичне тло для вчинку Крутянців. І. Гирич акцентував на тому, що завдяки бою під Крутами Малоросія навіки залишилась позаду, а Україна, освячена добровільною кров’ю юнаків, стала теперішнім і майбутнім. Саме завдяки цьому бою стало зрозуміло, що йде війна не між елітами, не між класами, а між Україною і Росією, і Україна отримала в цій війні перемогу Духу.

   На перемозі українського духу, яка через більш ніж 90 років реалізувалась незалежністю України, принагідно наполягав і В. Сергійчук. Він розповів подробиці створення і діяльності київського Студентського куреня, до якого належала частина Крутянців, подробиці самого бою. Досьогодні – за твердженням історика – невідомі ні всі учасники бою, ні їх точна кількість, ні навіть особи всіх загиблих. Тому бій під Крутами – все ще не до кінця досліджена тема, і вона залишається актуальною, адже ця подія набула значного символізму, і є значно більшим ніж звичайна битва чергової війни.

   Першу частину Вечора розпочали Мирослава Дебелюк віршем О. Стефановича «Крути»  і  виступ молодіжної недільної студії при Союзі Українок, яка виконала пісню про Крути того ж автора. До програми другої частини Вечора входила театралізована постановка  за сценарієм і підготовкою лауреата премії ім. В. Стуса  Олени Голуб, що поєднували в собі поетичні твори, присвячені бою під Крутми, історичні матеріали та спогади учасників бою. Ця частина  складалася з музичних виступів – «Козацької» хореї бандуриста Тараса Компаніченка (з участю українця зі США Юрія Фединського), молодих  бандуристів  Святослава Силенка і Данила Мельника та митців слова Лесі Матвійчук, Олесі Голуб, Миколи Косицького, Антона Дворянкова та  наймолодших – Романа Гардащука і внучки командира УПА М. Симчича – Даринки.     

   Зала Будинку Центральної Ради під час Вечора пам’яті героїв Крут була заповнена вщент, і левову частку глядачів становила молодь. Це вселяє надію, що однолітки Крутянців настільки ж серйозно ставляться до батьківщини, і готові захищати її інтереси якщо не у бою, то принаймні в мирному, проте повному небезпек, громадянському житті.

    Крутянський Вечір та програму презентації книжки «Крути» також спостерігали 34 зареєстровані представники преси, радіо і телебачення.

    Богдан Горобчук