1. Домівка
  2. Статті
  3. Іван КОЛОМІЄЦЬ. МІЖНАРОДНИЙ ОГЛЯД

Іван КОЛОМІЄЦЬ. МІЖНАРОДНИЙ ОГЛЯД

До  найрезонансніших подій  в царині міжнародних  відносин за підсумками останніх двох тижнів належать укладання  Великобританією  і Францією безпрецедентно тісного війського  союзу, поразку демократів на проміжних виборах  в Конґрес США, посилення позицій прихильників дрібних терактів в “Аль-Каїді” на противагу прихильникам масштабних терактів на зразок тих, що відбулись 11 вересня в США, вимогу Ізраїлю поставити Іран перед загрозою військового удару та експорт ядерних матеріалів Корейською Народно-Демократичною Республікою в Сирію, Іран і М’янму. Серед інших подій в царині міжнародних відносин слід згадати рішення Словаччини збільшити свій військовий континґент в Афґаністані, рішення Нової Зеландії приєднатися до зони вільної торгівлі в межах Митного союзу Росії, Білорусі і Казахстану і дипломатичний конфлікт між Росієї і Японією навколо державної належності Курильських островів. 

Франція і Великобританія утворили військово-політичний союз 

Президент Франції Ніколя Саркозі і прем’єр-міністр Великобританії Девід Кемерон підписали безпрецедентний договір про співпрацю у військово-промисловій сфері. Цей документ уже встигли назвати історичним. 

Центральним пунктом  договору про військове співробітництво  стало створення спільних експедиційних сил чисельністю в 6500 солдатів. До їх складу увійдуть частини парашутних військ, спецназу і морської піхоти. Французи і англійці будуть проходити підготовку разом, але дислокуватися окремо на базах у своїх країнах. Під час навчань або бойових операцій ними буде командувати британець або француз. Командувач потім буде доповідати в об’єднаний штаб, який буде підпорядковуватись міністрам в Лондоні і Парижі.

Документи передбачають спільне використання з 2020 року авіаносців для розміщення і заправки літаків обох країн, а також їх спільне прикриття. Авіаносці повинні стати повністю сумісними, що дозволить літакам приземлятися на кораблях країни-партнера. У повітрі обидві держави будуть використовувати танкери-дозаправників Airbus, які закуповує Великобританія, а також транспортні літаки А400М 

Крім того, договір передбачає спільну експлуатацію протягом 50 років дослідницьких лабораторій у французькому Діжоні та британському Олдермастоні для перевірки технічного стану ядерних арсеналів і комп’ютерного тестування нових боєголовок. 

Демократи втратили вплив в Конґресі – республіканці отримали змогу ветувати ініціативи Обами 

За підсумками проміжних парламентських виборів в США демократи втратили більшість в палаті представників Конґресу США, але зберегли за собою контроль над сенатом. Під час цих виборів американці переобирали всіх 435 депутатів нижньої палати Конгресу і 37 сенаторів зі ста. 

За попередніми  даними республіканці завоювали 243 місця в палаті представників Конґресу і 47 місць у Сенаті, разом з Аляскою. Це дозволить республіканцям блокувати ініціативи президента Барака Обами, накладаючи на них вето. 

Результати проміжних  виборів в Конґрес США показали провал внутрішньої політики Барака Обами. Нагадаємо, що зовнішньополітичні ініціативи Барака Обами, за які він навіть авансом отримав Нобелівську премію Миру, на даний момент так само не призвели до якогось помітного вирішення міжнародних проблем. 

“Аль-Каїда” призначила нового представника в Європі 

Усама бен Ладен, лідер терористичної орґанізації “Аль-Каїда” призначив нового представника в Європі. Ним став Саїф аль-Адель (“Меч Правосуддя”). Новий керівник міжнародних операцій “Аль-Каїди” вже прославився підготовкою серії терактів у Європі, яких вдалося запобігти. Зокрема, він орґанізував відправку бомб з Ємену, які повинні були вибухнути на борту літаків у повітряному просторі США. 

Аль-Адель своїми операціями має намір показати громадськості  західних країн, що у війні з тероризмом перемогти неможливо, повідомили британській  ґазеті “The Daily Telegraph” джерела в США та Пакистані. 

Адже якщо “Аль-Каїда” досягне падіння бойового духу західного суспільства, їй буде легше захопити владу в таких слабких державах, як Сомалі та Ємен. 

“Його стратеґія полягає в тому, щоб орґанізувати безліч дрібних терактів, використовуючи скрізь, де у нього вийде, можливості дружніх орґанізацій і людей”, – повідомив пакистанський експерт з “Аль-Каїді” Саїд Салім Шахзад.

Прикметно, що в  США теж вважають, що “Аль-Каїда” планує хай і незначні, але часто  повторювані теракти, які завдадуть більше збитку, ніж один масштабний.

У 2005 році Аль-Адель  написав один із проґрамних документів “Аль-Каїди”, в якому заявив, що ісламістські орґанізації програли, оскільки їхні акції були в основному  випадковими. Нова ж стратеґія війни  на виснаження, а також амбітні плани щодо формування власної держави, стали ознакою перемоги в “Аль-Каїді” уґрупування, що знаходилася в меншості. Ця фракція свого часу заперечувала проти орґанізації терактів 11 вересня 2001 року, вважаючи, що неминуче відплата США позбавить джихадистів єдиної надійною бази у світі – Афґаністану.

Аль-Адель також  відомий під іменами Мухаммад аль-Маккавей і Ібраґім аль-Мадані. Він народився в Єґипті, дослужився до полковника спецназу. У 1987 році був  заарештований разом з кількома джихадистами. Прокуратура Єґипту стверджувала, що аль-Адель планував теракт проти парламенту країни – терористи мали намір протаранити будівлю літаком або вантажівкою, начиненими вибухівкою. Згодом, за даними американських слідчих органів, аль-Адель працював інструктором в таборах “Аль-Каїди” в Афґаністані і Сомалі. 

Нагадаємо, що раніше інший представник “Аль-Каїди” Адам Гадан закликав мусульман, що живуть в Америці і Європі, здійснювати теракти в своїх країнах, подібні за масштабністю до терактів 11 вересня. У 48-хвилинному відеоролику, який з’явився на сайтах ісламських радикалів, Гадан звертається до мусульман, які живуть в “жалюгідних передмістях Парижу, Лондону і Детройту”, а також навчаються в університетах в США і Європі. За його словами, здійснення терактів є їхнім реліґійним обов’язком.

Крім того, раніше Усама бен Ладен зажадав від  Франції вивести свої війська  з Афґаністану, інакше він погрожуює  вбити французьких громадян, взятих в заручники. Бен Ладен також  закликає мститися Франції за прийняття  законів, котрі обмежують права мусульман, наприклад, на введення заборони на носіння жінками нікабу. 

Ізраїль знайшов ядерні об’єкти в Ірані і погрожує військовим ударом по них 

Військова розвідка Ізраїлю виявила два нових ядерних об’єкти в Ірані, заявив начальник відомства Амос Ядлін. 

“Іран заявив про  свій намір побудувати 10 нових ядерних  об’єктів, і військова розвідка виявила два з них”, – заявив А.Ядлін на засіданні комісії Кнесету з іноземних справ і оборони.

Тим часом, прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху під час свого офіційного візиту в США закликав американську адміністрацію до більш жорсткої політики в питанні іранської ядерної проґрами. Під час переговорів з віце-президентом США Джо Байденом ізраїльський прем’єр також заявив, що Тегерану слід остерігатися військового удару по своїх територіях через ядерну проґраму, яку він розробляє.

За словами прем’єр-міністра Ізраїлю, Вашинґтону пора визнати провальною політику економічних санкцій по відношенню до Ірану. Незважаючи на те що міжнародні санкції і завдали шкоди Ісламській республіці Іран, вважає він, Тегеран, як і раніше, сповнений рішучості виробляти ядерну зброю, повідомляють ізраїльські ЗМК.

Разом з тим, Нетаньяху зазначив, що єдиним способом змусити Іран відмовитися від  планів виробництва ядерної зброї є усвідомлення Тегераном реальної загрози військового удару. Він, зокрема, нагадав, що іранський режим призупинив ядерну програму лише одного разу – в 2003 році, коли в Тегерані вважали, що США можуть завдати удару по Ісламській республіці Іран.

Іран  звинувачує Росію  в сатанізмі і погрожує її розпадом 

Тим часом, Росія прийняла рішення про відмову від поставок в Ісламську республіку Іран зенітно-ракетних комплексів С-300. І, як вважає президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад, вона це зробила під впливом США. Росія “продала нас нашим ворогам, в односторонньому порядку відмовившись від контракту”, – зокрема, заявив іранський президент. 

“Деякі під  впливом Сатани вважають, що можуть незаконно і в односторонньому порядку скасувати контракт у сфері оборони, і що це стане ударом для іранської нації”, – додав він. 

Контракт на поставку Ірану комплексів протиповітряної  оборони С-300 був підписаний ще в  кінці 2007 року. Росія повинна була поставити Ірану п’ять дивізіонів зенітно-ракетної системи (ЗРС) С-300ПМУ-1 на загальну суму близько 800 мільйонів доларів. Однак за три роки ракети в Ісламську республіку так і не потрапили.

Активно опиралися постачанню С-300 США і Ізраїль, котрі вважали, що це може порушити баланс сил в реґіоні. У країнах Заходу і в Ізраїлі побоювалися, що за допомогою російських С-300 іранці будуть захищати свої ядерні об’єкти від можливого авіаудару. Росії також було політично невигідно здійснювати поставки С-300, оскільки Іран не йшов назустріч пропозиціям міжнародного співтовариства з вреґулюванню проблеми ядерної проґрами Тегерану. 

9 червня 2010 Радою безпеки ООН був введений новий пакет санкцій проти Ісламської республіки Іран. У пояснювальній записці до резолюції № 1929 говорилося про заборону продажу або передачі Ірану шести видів важких озброєнь: танків, бойових броньованих машин, артилерійських систем великого калібру, бойових літаків і кораблів. Крім того, до переліку заборонених до продажу озброєння увійшли штурмові вертольоти і ракети. 

22 вересня президент  Російської Федерації Дмитро Медведєв підписав указ “Про заходи щодо виконання резолюції Ради Безпеки ООН № 1929 від 9 червня 2010 року”. Указом, зокрема, була заборонена доставка в Іран зенітних ракетних систем С-300 або матеріальних засобів, пов’язаних з ними, включаючи запасні частини.

Вашинґтон гаряче підтримав це рішення Москви. На думку США, росіяни “сумлінно виконують резолюцію № 1929 Ради безпеки ООН”. Вітав цей крок і Ізраїль. 

Посол Ірану  в Росії Махмуд Реза Саджаді розкритикував  Росію за відмову поставити С-300 в Іран. Зокрема, він стверджував, що, піддавшись тиску США, Росія зіпсувала свій імідж на міжнародній арені, а також попередив, що відносини з Іраном краще не псувати, адже він прикриває південні кордони Росії від терористів і розповсюджувачів наркотиків, а також зберігає Росію від дезінтеґрації. 

КНДР  передавала ядерні технолоґії Ірану 

Корейська Народно-Демократична Республіка постачала ядерні технолоґії, а також технолоґії з виробництва балістичної зброї в Іран, Сирію і М’янму. Цим самим КНДР грубо порушила санкції ООН, накладені на країну після проведення нею ядерних випробувань. Про це йдеться в доповіді, яку було підготовлено експертною ґрупою ООН з контролю за дотриманням КНДР санкцій.

Експерти наводять як мінімум чотири випадки експорту заборонених озброєнь. При цьому експерти зазначають, що щоб обійти санкції, КНДР активно використовує для експорту підставні компанії і посередників, а також співпрацює з міжнародними злочинними синдикатами. 

Нагадаємо, що санкції, введені в 2009 році, забороняють експорт та імпорт північнокорейського зброї, участь у фінансових операціях, пов’язаних з його постачанням, а також наказують країнам-членам ООН оглядати транспортні засоби з КНДР в тому випадку, якщо є підстави припускати, що вони можуть перевозити потрапляють під санкції товари.

Доповідь була готовою ще в травні 2010 року. Зазвичай такі доповіді в короткий термін надходять на розгляд до Ради Безпеки, яка повинна вжити необхідних заходів. Проте в даному випадку документ залишався недоторканим протягом півроку через заперечення Китаю, і доля його була невідома аж до минулої п’ятниці, цитує Reuters анонімне джерело в ООН. 

“Китай несподівано  дозволив відправити цю дуже компрометуючу  доповідь в РБ ООН. Думаю, Сирія і  М’янма були б раді, якби Китай заблокував доповідь, але у Китаю зараз інші пріоритети”, – сказав дипломат. Тепер звіт експертів офіційно переданий в РБ ООН, а його 75-сторінковий текст буде опубліковано на сайті Комітету з санкцій проти КНДР. 

Білорусь  продовжує зближення  з Європою і переходить на ринкові відносини з Росією 

Напередодні президентських виборів в Білорусі Європа відкрито запропонувала Мінську угоду: чесні  вибори в обмін на нормалізацію відносин з ЄС і три мільярди євро “з різних джерел”. Саме таку суму озвучив напередодні на зустрічі з Алєксандром Лукашенко міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський.

Він разом зі своїм німецьким колеґою Ґідо Вестервелле відвідали білоруську столицю, де, крім зустрічі з Алєксандром Лукашенко, також поспілкувалися з главою МЗС Сергієм Мартиновим і кандидатами у президенти від опозиції. 

Зустріч було використано офіційною пропаґандою для того, щоб напередодні виборів продемонструвати свій зв’язок з Європою. Офіційна пропаґанда висвітлювала візит польського міністра закордонних справ і його німецького колеґи як демонстрацію підтримки чинного президента зі сторони Європи. 

Сам же ж президент  Білорусі під час зустрічі з главами  МЗС Німеччини та Польщі наголосив  на необхідності співпраці Білорусі з Євросоюзом.  “Ми дуже зацікавлені  в Євросоюзі, і я так думаю, що і Європа не може обійтися без Білорусі, оскільки ми є серцем Європи”, – заявив Лукашенко у вівторок на зустрічі з міністрами закордонних справ Німеччини і Польщі Ґідо Вестервелле і Радославом Сікорським. 

При цьому білоруський  президент говорив про потенціал співпраці Білорусі з Німеччиною і Польщею, проте зазначив, що “…ті кроки, які робить сьогодні ЄС, не сприяють швидкому поліпшенню відносин. Я маю на увазі обмеження, економічні санкції. Ці методи повинні були піти з наших відносин”, – заявив А.Лукашенко. 

В той же час  перший заступник прем’єр-міністра Білорусі Владімір Сємашко заявив, що Білорусь розраховує на підвищення тарифних ставок на транзит російського природного ґазу по своїй території в 2012 році. “Цього року тариф на транзит ґазу у нас 1,88 долара, у наступному році вже 2 долари за угодою, це плюс 6%, а далі будемо сперечатися”, – зокрема, заявив прем’єр-міністр. При цьому він зазначив, що Україні за транзит газу бере 2,5 долари. На його думку, цю цифру необхідно врахувати і білоруським експертам. 

Крім того, Владімір Сємашко зазначив, що в найближчі роки обсяг транзиту природного ґазу через Білорусію збережеться на рівні приблизно 44 млрд.куб.м. “Збільшення фізичного обсягу не буде, але тарифи будуть рости”, – сказав він.  

Що стосується побудови Союзної держави Росії і Білорусі, то в інтерв’ю польським журналістам Алєксандр Лукашенко висловився різко критично. Так керівник білоруської держави згадав, що в обох державах повинні були пройти референдуми щодо прийняття нової союзної конституції. “Але Росія не захотіла піти на референдум. Вона, вибачайте, похерила союзний договір”, – заявив Лукашенко. Крім того, президент Білорусі підкреслив, що “вони в Росії роблять все для того, щоб я програв ці вибори”. 

Нагадаємо, що раніше президент Білорусі Алєксандр Лукашенка запропонував Литві приєднатися до реалізації проєкту з будівництва першої білоруської АЕС, яку Білорусь розглядає як надзвичайно важливу для своєї енерґетичної безпеки. Крім того, Литва стала першою країною-членом НАТО, з якої Білорусь підписала військовий договір. Таким чином, Білорусь після низки торгових воєн з Росією продовжує свою переорієнтацію на західні країни – зокрема, як в оборонній сфері, так і в різноманітних стратеґічних для держави галузях народного господарства. 

Ліванська опозиція готується  до захоплення влади 

Ліванська опозиція готує захоплення штабів силових  відомств. Це відбудеться у випадку  винесення Спецтрибуналом ООН з Лівану (СТЛ) обвинувачувального вироку для членів радикального шиїтського угруповання “Хизболла” у справі вбивства у 2005 році екс-прем’єра Рафіка Харірі.

Про це повідомило інформаційна аґенція “Нахарнет”. Зокрема, вона розповсюдила інформацію про підготовку загонів опозиції до “блискавичних вуличних дій”, метою яких є нейтралізувати правоохоронні орґани, а також встановити контроль над ключовими урядовими об’єктами в християнських і сунітських кварталах. 

Нагадаємо, що раніше Ізраїль висловлював занепокоєння, що “Хизболла” змогла отримати ракети “Scud”. Нещодавно на “Google Earth” були викладені оновлені фотоґрафії з супутника, на яких зображено щось схоже на навчальні заняття на таємній військовій базі в Сирії. 

“Мінімум 7 ракет, схожих на “Scud”, можна бачити в чотирьох точках великого військового табору у вузькій долині в 18 милях на північний схід від Дамаску, поблизу міста Адра. На одному з кадрів – дві ракети розміром зі “Scud” на відкритому навчальному полігоні, поруч стоїть не менше 20 чоловік”, – зокрема, йшлося тоді в “The Times”. 

Зазначимо, що володіння цими ракетами дозволить “Хизболла” нанести удар по ізраїльському атомному реактору в Дімоні. 

Словаччина  збільшує свій військовий контингент в Афганістані

Міністерство  оборони Словаччини пропонує збільшити свій військовий континґент в Афганістані з 314 до 348 військовослужбовців – відповідну пропозицію було внесено на затвердження уряду країни, повідомляє словацьке інформагентство SITA. 

Зокрема, міністерство оборони Словаччини пропонує додатково направити до Афганістану експертів з вибухових речовин і підрозділ спецназу з 20 військовослужбовців. 

Нова  Зеландія створить зону вільної торгівлі з Росією 

Росія, Білорусь, Казахстан і Нова Зеландія створять зону вільної торгівлі. Переговори про укладення відповідної угоди розпочнуться між країнами вже з наступного року. Про це домовився президент Російської Федерації Дмітрій Мєдвєдєв під час зустрічі з прем’єр-міністром Нової Зеландії Джоном Кеєм. До такого рішення Нову Зеландію підштовхнула її зацікавленість в російських природних ресурсах, перш за все в нафті, ґазі і лісі.

Нагадаємо, що раніше Росія домовилась про утворення зони вільної торгівлі з В’єтнамом. 

Державний статус Курильських островів залишається важливою проблемою для японського суспільства

В останні два  тижні також розгорівся конфлікт між Російською Федерацією і Японією  навколо державної приналежності Курильських островів. Японія гостро відреаґувала на відвідання Мєдвєдєвим найпівденнішого з проблемних островів, і навіть на певний час відкликала свого посла з Москви.

Президент Дмітрій  Мєдвєдєв провів переговори з прем’єр-міністром Японії Наото Каном під час саміту Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва в Йокагамі. На переговорах традиційно піднімалося й курильське питання. За підсумками переговорів Дмітрій Мєдвєдєв запросив Наото Кана відвідати будь-яке місто Росії, зокрема й в Далекосхідному окрузі. Тобто Наото Кан цілком може відвідати й Курильські острови. 

Зауважимо, що курильське питання стоїть для японського суспільства досить гостро. Більше двох третин опитаних японців (68%) назвали візит Медведєва на Курильські острови “проблемою”. Такі дані наводить газета “Іоміурі” за підсумками проведеного їй опитування громадської думки.