Іван КОЛОМІЄЦЬ. МІЖНАРОДНИЙ ОГЛЯД
Найрезонанснішою новиною минулого тижня в царині міжнародних відносин стала можливість утворення Палестинської держави рішенням Ради безпеки ООН, як це свого часу було зроблено з Ізраїлем. США при цьому, як пишуть одразу два авторитетні видання – Newsweek і The Wall Street Journal – можуть утриматися від права вето. До інших важливих міжнародних новин слід віднести подальші намагання реабілітувати Сталіна в Російській Федерації на фоні “контртерористичних” операцій в Кабардино-Балкарії, продовження “розлучення” Білорусі і Росії з переорієнтацією першої на європейських союзників, запровадження подвійного громадянства в Латвії та продовження боротьби Махмуда Ахмадінеджада і Уґо Чавеса з США як уособленням “світового імперіялізму”.
Близький Схід: ООН визнає Палестину як свого часу це було зроблено з Ізраїлем?
Безпосередні мирні переговори між Ізраїлем та урядом Палестинської автономії були припинені через лічені тижні після їх початку у Вашинґтоні. Крім того, схвалення ізраїльським урядом минулого тижня будівництва 240 нових будинків для євреїв у Східному Єрусалимі завдало ще одного удару по мирному процесові.
Проте, як зазначає Newsweek, адміністрація Барака Обами має намір запобігти повному провалу мирного врегулювання хоча б до проміжних виборів у США. Нам цьому фоні, як зазначає автор статті Ден Ефрон, у палестинців відкриваються нові можливості.
“За словами двох джерел в палестинському уряді, які не захотіли розголошувати свої імена, ідея полягає в тому, щоб попросити Рада Безпеки ООН проголосити створення палестинської держави на Західному березі річки Йордан і в секторі Ґаза в межах 1967 року і встановити часові рамки для такого рішення. Ізраїль, зазвичай, покладається на США у відхиленні таких резолюцій. Але палестинці вважають, що президент Обама принаймні задумається про те, щоб утриматися від вето”, – зокрема, йде мова в статті.
“Вперше це перестало бути нечуваним, – стверджує Хассан Хатіб, директор медіацентру палестинського уряду. – Схоже, адміністрація побачила, що Ізраїль може бути стороною, відповідальною за те, що двосторонній процес не рухається”.
Цікаво відзначити, що Джон Болтон, якого вважають одним із провідних представників неоконсерваторів, і який в часи другої каденції Джорджа Буша-молодшого був повноважним представником Вашинґтону в ООН, також визнає ймовірність подібного сценарію. Про це він пише у своїй статті в The Wall Street Journal. При цьому він підкреслює, що прямі переговори палестинців з ізраїльтянами “приречені на провал”.
Можливий і інший сценарій: “ПА переконає США визнати палестинську державу на Західному березі річки Йордан і в секторі Ґаза – на територіях, обмежених лініями перемир’я до 1967 року, які часто помилково називають “кордонами”, – пише Дж.Болтон. Але цей варіант він вважає малоймовірним: адже тоді Барак Обама нарветься на справжню політичну бурю в Америці.
У 1988 році ООП вже проголосила палестинську державу, але США енерґійно вчинили опір. На думку Дж.Болтона, цього разу ситуація інша: “В контексті принизливого провалу прямих переговорів, Обама цілком може покарати Ізраїль або хоча б перетворити своє дипломатичне фіаско в щось повчальне”. Якщо США при голосуванні утримаються і Радбез прийме резолюцію більшістю голосів, на міжнародній арені Ізраїль опиниться в рівних умовах з Палестиною. До того ж резолюція, мабуть, закріпить лінії 1967 року на засадах кордонів і тим самим взагалі поставить під сумнів законність Ізраїлю, пише Дж.Болтон.
Нагадаємо, на президентство Барака Обами покладались особливі надії щодо вреґулювання конфлікту на Близькому Сході. Близький Схід визнавався пріорітетним напрямком нової американської зовнішньої політики. Надії на політику Барака Обами виявилися настільки значними, що він незадовго після своєї інавґурації навіть отримав Нобелівську премію миру. Чергова поразка мирного процесу на Близькому Сході боляче вдарить по іміджу чинного американського президента як ззовні, так і всередині країни.
Російська Федерація: реабілітація Сталіна і боротьба з тероризмом
Керівництво Комуністичної партії Російської Федерації звернулося до президента РФ Дмітрія Мєдвєдєва з проханням дати доручення перевірити, хто і з якою метою намагається спотворити архівні документи, що стосуються ролі Йосифа Сталіна в Другій світовій війні і “т.зв. катинської справи”. Розстріл поляків під Катинню здійснили нацисти, стверджують у КПРФ і заявляють про готовність це довести.
“Ми наполягаємо на тому щоб глава держави доручив ґенеральному прокуророві РФ провести детальне розслідування обставин фальсифікації документів, пов’язаних з розстрілом польських офіцерів під Катинню”, – йдеться в заяві президії ЦК КПРФ.
У документі, підписаному лідером партії Ґєннадієм Зюґанавим, наголошується, що “фальсифікація історії радянського періоду стала одним з головних інструментів ідеолоґічної війни, яка безперервно ведеться проти народів Росії недружніми зарубіжними та внутрішніми силами”. Для цього, зазначається у заяві, вдаються до “вкидання у архівні фонди Росії великої кількості фальсифікованих і підроблених документів, що спотворюють роль Радянського Союзу і Йосифа Сталіна в історії XX століття”.
Нагадаємо, що в розстрілі польських офіцерів під Катинню нацистів вперше звинуватила сталінська пропаґандистська машина в другій половині 40-х років, так що КПРФ рухається цілком в руслі консервативної сталінської пропаґанди.
Тим часом, режим контртерористичної операції (КТО) було введено в місті Тирниауз Кабардино-Балкарської республіки на Північному Кавказі. “Рішенням Оперативного штабу в КБР режим КТО в Тирниауз введено з 19.00 мск середи. У рамках ХТО проводяться оперативні заходи”, – заявив представник Оперативного штабу.
У свою чергу джерело в правоохоронних органах КБР повідомило, що в даний час співробітники правоохоронних органів проводять пошуково-розвідувальні заходи в шахтах непрацюючого Тирниаузского вольфрамо-молібденового комбінату (ТВМК), де можуть ховатися бойовики.
Білорусь: місце Росії в економічних проектах займає Литва
Президент Білорусі Алєксандр Лукашенко запропонував Литві приєднатися до реалізації проєкту з будівництва першої білоруської АЕС. Адже це буде вигідно Литві, підкреслив керівник Білорусі.
“Якщо ми будемо будувати АЕС, давайте будувати разом. Давайте визначимо ціну і будемо співпрацювати”, – зокрема, заявив Лукашенко. Він відзначив, що Литва, безумовно, буде зацікавлена в постачаннях електроенерґії з майбутньою білоруської АЕС.
Як повідомляла ґазета “Взгляд”, тиждень тому заступник міністра енерґетики цієї країни Юрій Римашевський заявив, що обидва енерґоблоки першої в Білорусі атомної електростанції сумарною потужністю 2340 МВт будуть введені в дію до 2020 року.
Раніше Білорусь вела переговори про будівництво АЕС з Росією, однак у їх ході виникли певні труднощі: Мінськ вперто не хотів погоджуватися на умови Москви, яка вимагала створення спільного підприємства для наступного спільного продажу виробленої електоенерґії.
Таким чином, Білорусь після низки торгових воєн з Росією продовжує свою переорієнтацію на західні країни – зокрема, і в стратеґічних для держави галузях народного господарства.
Латвія: запровадження подвійного громадянства
Латвійські законодавці готуються внести поправки до закону про громадянство, які можуть запровадити практику подвійного громадянства. У четвер Сейм Латвії, без дебатів, передав поправки, підготовлені об’єднанням “Єдність”, на розгляд парламентських комісій.
Зміни, якщо вони будуть прийняті, зачеплять питання присвоєння подвійного громадянства, в першу чергу, для членів змішаних сімей. Зокрема, завдяки поправкам, громадянами Латвії можуть стати діти, у яких один з батьків є латвійцем. Це правило пропонується поширити і на усиновлених дітей. Крім того, поправки нададуть можливість отримати латвійське громадянство дітям, народженим в латвійських сім’ях за кордоном без відмови від іншого громадянства.
Чинне законодавство Латвії забороняє мати подвійне громадянство за винятком тих латвійців, які еміґрували через конфлікти з радянською владою і зареєструвалися до 1 липня 1995 року. Таких громадян, на даний момент, близько 30 тис. Більшість з них мешкає в США, Австралії, Канаді та Великобританії.
Махмуд Ахмадінеджад і Уґо Чавес: боротьба з імперіалізмом
За підсумками дев’ятої зустрічі президентів Махмуда Ахмадінежада і Уґо Чавеса, лідери двох держав оголосили про намір встановити новий світовий порядок. Для цього Венесуела і Іран готові зробити будь-які спільні кроки, щоб зрушити з лідерського місця “американських імперіалістів”.
“Іран і Венесуела єдині у своїх зусиллях зі встановлення нового світового порядку, який ліквідує домінування США у світовій політиці”, – зокрема, заявили два лідери за підсумками переговорів.
Обидва президенти висловили упевненість в тому, що час панування Заходу підходить до кінця. “Імперіалізм досяг вирішальної фази занепаду і, як слон, що вмирає, йде на кладовище”, – заявив лідер Венесуели.
“Вороги наших народів одного разу падуть. Це Боже пророцтво, і пророцтво Бога буде виконано”, – наголосив президент Ірану.
Нагадаємо, що нещодавно президент Венесуели Уґо Чавес відвідав Україну, Росію та Білорусь, де домовився про розширення співробітництво в енерґетичній (Білорусь, Україна) та військовій (Росія) галузях.