Осип Зінкевич. СЛОВО НА ВРУЧЕННІ ПРЕМІЙ СМОЛОСКИПА

Сьогодні ми вже вдесяте збираємося у цьому історичному будинку, щоб вже вдесяте вручити премії лауреатам видавництва «Смолоскип». Ми вдесяте зустрічаємося у місяці травні. 80 років тому Лесь Курбас проголосив на весь світ: «Я вибираю березіль!», взявши за мотто до своєї статті слово норвезького поета і драматурга Бйорнсона. Десять років тому ми вибрали травень. Травень – це символ бурхливого оновлення життя. Коли цвітуть київські й ірпінські каштани, коли все прокидається, коли весна. Коли весна, зокрема у Ваших молодих душах, які сьогодні тут зібралися. І в ці травневі дні я вітаю в першу чергу нових лауреатів, лауреатів 2004 року, всіх тих, які надсилали свої рукописи, всіх учасників цьогорічного Х Ірпінського семінару та всіх присутніх тут.

На початку 1990-х я повернувся в Україну. Я знав про молодь, яка боролася за нашу Незалежність. Я знав про сотні і тисячі тієї молоді, яка виходила на вулиці міст і мирним способом боролася за нашу Незалежність. Завдяки молоді – революційної, бойової, рішучої, послідовної, впертої, патріотичної, ми маємо сьогодні державу. Ми маємо незалежність, над якою тяжить страшна тінь політичних джунглів – це вбивство Ґонґадзе, це вбивство Чорновола, це події в Донецьку, Мукачеві, це події навколо Спілки письменників, це пограбування і викрадення творів Вячеслава Чорновола, це брудна програма «Проте» на каналі 1+1, це тисячі розклеєних листівок по містах нашої держави, за які в нас владні структури не соромляться і від яких нас не оберігають.

Сьогодні ми вдесяте зустрічаємося. На місце тих, які в цьому залі були десять років тому, приходять нові – ви, двадцятирічні. Так як і тоді, так і тепер хтось з молодих шукає нових шляхів, які нелегко знайти. Хтось хоче творити, але думка не приходить. Хтось хоче писати – але чи опублікують його? Ця проблема як тоді, так і тепер стоїть перед всіма нами. На цьогорічний конкурс нашого видавництва надійшло понад 80 рукописів. І нелегко було членам журі відібрати лише десяток з них. Тому я закликаю всіх тих, які не були відзначені преміями, далі працювати, удосконалювати себе і не розчаровуватись.
Я радий, що багато наших лауреатів, чия перша книжка побачила світ у видавництві «Смолоскип», сьогодні зайняли вагоме місце в нашій літературі. З’являються їхні нові книжки, їх видно в пресі, у літературних виданнях, в громадському і політичному житті.

Мене колись переконували, що в Україні немає творчої молоді. А вона таки є! Вона таки приїздить кожного року в Ірпінь. Все більше і більше є охочих приїхати в Ірпінь. Якщо б вас не було, не було б цього вечора, не було б дев’яти попередніх. І я радий, що ви є, що ви приїхали з Криму і Полтави, з Харкова і Донецька, з Чернігова і Луганська, і навіть зі Львова. Я радий, що серед нас і з нами є Оксана Дащаківська і Андрій Раднюк, Микола Леонович і Олександр Сорба та багато інших.

Знаймо і пам’ятаймо, що цей 2004 рік може бути вирішальним роком у нашій історії. Ми є свідками, коли кинуто багато сил проти нашої держави, ми є свідками таких подій, які компрометують нашу державу, нашу владу, всіх нас перед цілим світом. Саме ви, молоді, і всі ми потрібні сьогодні нашій державі. Це рік, в якому ніхто з нас не може і не сміє стояти осторонь, не сміє мовчати. Зробіть свій відповідальний вибір 31 жовтня, такий вибір, який змінив би всіх нас, щоб ми жили гідним і чесним життям, щоб нас не вважали дикунами африканських джунглів, щоб нам не було соромно за нашу державу, за нашу владу, за всіх нас.

На наших очах відбувається руйнування нашої держави, нашої моралі й честі. Але ви, молоді, ніяк і ніколи не смієте бути по стороні руйнівників. Вам нічого руйнувати. Руйнувати треба в самих собі: старі навики, старі стереотипи, перебороти те, що заважає нам увійти з чистою душею у новий світ з новими і свіжими думками. Будьте будівничими, творіть нове культурне життя, нову літературу, нову поезію, нову політику, пробивайтесь у Верховну Раду. Якщо вас не влаштовує література ваших попередників – ідіть вперед, піднесіться хоч на щаблинку вище за тих, які були перед вами. Хочете того, чи ні – ваша доля так склалася, що саме вам доведеться бути керманичами цієї держави, від вас залежатиме, якими ми будемо, як ми будемо жити, якою буде наша держава і наша влада, наскільки ви будете чесні у вашому житті і діяльності.

У постійних дерзаннях, у постійних пошуках буде народжуватися ваше слово і ваша дія. Нехай вам щастить.

ЛАУРЕАТИ  ВИДАВНИЦТВА «СМОЛОСКИП» 2004 РОКУ

Лауреати ІІ премії

Номінація: Проза

Ігор Бузько
28 років. Народився 1974 року в Кривому Розі. Навчався на кафедрі української філології в Криворізькому університеті. Нагороджений за збірку оповідань «Скелети зі столу редактора».

Номінація: Поезія 

Павло Коробчук
19 років. Народився 1984 року в Луцьку. Дипломант літературного конкурсу Волинської області. Студент факультету Сходознавства Київського університету ім. Т. Шевченка. Нагороджений за збірку віршів «Флейта».

Богдана Матіяш
21 рік. Народилася 1982 року в Києві. Студентка магістерської програми «Філологія. Історія, теорія літератури та компаративістики» університету «Києво-Могилянська академія». Друкувалася у літературних і наукових часописах. Нагороджена за збірку віршів «Непроявлені знімки».

Віталій Шинкар
26 років. Народився 1977 року в Києві. Закінчив історичний факультет Київського університету ім. Т. Шевченка. Аспірант цього ж університету. Нагороджений за збірку віршів «Діалоги з деревами».

Лауреати ІІІ премії
Номінація: Проза

Олександр Євтушок
28 років. Народився 1975 року в с. Зоря Рівненської області. Закінчив бібліотечний факультет Рівненського інституту культури. Член Спілки письменників України. Автор книжки «Рома та Дмитро Трироги» (2002).
Нагороджений за повість «Пиво з абрикосів».

Ярослава Стріха
16 років. Народилася 1988 року в Києві. Студентка Українського гуманітарного ліцею Київського університету ім. Т. Шевченка. Друкувалася в часописах. Нагороджена за повість «Dunno або Остання гра Володаря».

Номінація: Поезія 

Денис Дацько
21 рік. Народився 1983 року в Івано-Франківську. Студент Інституту журналістики Київського університету ім. Т. Шевченка. Нагороджений за збірку віршів «Мелодії одного лісу».

Олеся Лященко
22 роки. Народилася 1981 року у с. Турбів Вінницької області. Аспірантка Інституту філології Київського університету
ім. Т. Шевченка. Друкувалася в часописах і літературних альманахах. Автор збірок поезій «Королева весняна» (1996), «Блукання по краплях дощу» (1998). Нагороджена за збірку віршів (без назви).

Валерія Осипова
25 років. Народилася 1979 року в Харкові. Закінчила факультет філології Харківського університету ім. М. Каразіна. Викладач української мови й літератури в Харківському аерокосмічному інституті. Нагороджена за збірку віршів «Karma police».

Номінація: Дослідження й есеїстика 

Максим Балаклицький
27 років. Народився 1977 року в Харкові. Закінчив факультет української мови й літератури Харківського педагогічного університету ім. Г. Сковороди. Асистент Харківського аерокосмічного інституту. Нагороджений за дослідження «“Нова релігійність” Івана Багряного».

Григорій Ковальський
24 роки. Народився 1980 року у м. Макіївка Донецької області. Закінчив магістратуру історичного факультету Донецького університету. Нагороджений за дослідження «Історія становлення Конституції України 1996 року».

Юрій Недужко
28 років. Народився 1976 року в Луцьку. Закінчив історичний факультет Волинського університету. Нагороджений за дослідження «Українська діаспора в кампанії по відзначенню тисячоліття хрещення Руси-України».

Лауреати ІV премії
Номінація: Проза

Олена Єфімчук
27 років. Народилася 1976 року у с. Квасилів Рівненської області. Викладач кафедри прикладної математики Українського університету водного господарства та природокористування (м. Рівне). Нагороджена за збірку містичних новел «Дев’ятий день».

Номінація: Поезія 

Надія Калініченко
21 рік. Народилася 1983 року в Полтаві. Студентка Київської академії образотворчого мистецтва й архітектури. Публікувалася в періодичних літературних виданнях, збірниках і альманахах. Нагороджена за збірку віршів «Чорна кава з чорним хлібом».

Ольга Лазаренко
21 рік. Народилася 1983 року у с. Стара Вижівка Волинській області. Студентка факультету української філології київського Педагогічного університету ім. М. Драгоманова. Переможець обласних і всеукраїнських літературних конкурсів. Друкувалася в періодичних літературних виданнях. Нагороджена за збірку віршів (без назви).

Олена Михайленко
25 років. Народилася 1979 року в Києві. Студентка факультету психології київського Педагогічного університету ім. М. Драгоманова. Друкувалася в літературних збірниках і часописах. Нагороджена за збірку віршів «Терцероль».

Номінація: Дослідження й есеїстика 

Олена Карпенко
23 роки. Народилася 1981 року в Києві. Студентка факультету журналістики університету «Києво-Могилянська академія». Друкувалася в періодичних часописах. Нагороджена за дослідження «Двовірність як феномен релігійної свідомості».

Павло Сацький
26 років. Народився 1978 року в Києві. Закінчив історичний факультет Київського університету ім. Т. Шевченка. Аспірант історичного факультету того ж університету. Автор публікацій у наукових журналах і збірниках. Нагороджений за дослідження «Основні детермінанти процесу становлення політичної системи в Україні наприкінці 1980-х – початку 1990-х років». 

Мілена Чорна
24 роки. Народилася 1980 року у Вінниці. Студентка факультету філології Інституту філології Київського університету ім. Т. Шевченка. Нагороджена за збірку літературно-критичних статей «Вісімдесятники».

Київ, 22 квітня 2004 року

Журі літературного конкурсу видавництва «Смолоскип»:
Олександр Ірванець, Наталка Білоцерківець, Сергій Яковенко
Журі досліджень й есеїстики:
Максим Розумний, Олег Проценко, Ігор Гирич
Українське незалежне видавництво «Смолоскип»:
Осип Зінкевич (голова)