Вручення нагород видавництва «Смолоскип»

5 травня 2003 року в київському Будинку вчителя видавництво «Смолоскип» вручало премії своїм лауреатам.

Виступаючі ставили наголос на тому, що в Україні таки є талановита творча молодь і що в українську літературу повільним ходом приходить нове письменницьке поповнення.

Дехто наголошував, що в цьому році нікому не присуджено першої премії. І це закономірно: вимоги журі стали більш жорсткі, журі вирішило не опускати «планки конкурсу», а втримати її на відповідній висоті. Ще кілька років тому цьогорічні лауреати другої премії могли бути кандидатами на отримання першої премії. Цього року вирішено, щоб цю «планку» з кожним роком піднімати все вище і вище, не опускаючи її. Українська література ХХІ століття має поповнюватися письменниками гідними цього звання, а не графоманами і кон’юнктурниками

Перші премії видавництво «Смолоскип» вручало творчій молоді ще в 1994 році. Це довгий шлях і нелегкий. Треба було довго чекати, щоб на вручення премій прийшов голова Національної Спілки письменників і голова Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності. І вони прийшли і виступили – Володимир Яворівський і Лесь Танюк. І заповнена молоддю зала колишньої Української Центральної Ради вітала їх виступи пристрасно і
бурхливо.

Виступали перед творчою молоддю голова видавництва «Смолоскип» Осип Зінкевич і виконавчий директор видавництва Олег Проценко, голова журі художньої літератури Олександр Ірванець, а також член журі Сергій Яковенко та член журі досліджень і есеїстики Максим Розумний.

Ведучими цьогорічної церемонії вручення премій був голова організаційного комітету ІХ семінару творчої молоді Андрій Раднюк і Павло Нечитайло. У мистецькій частині виступав гурт «Ворождень» і дует сестер Ірини і Тамари Бутко з Кіровограда.

На сцену по черзі піднімалися
лауреати ІІ премії
К. Калитко (Вінниця), М. Леонович (Полтава) і
О. Романенко (Суми) – поезія, А. Байдаченко (Київ) – проза,
лауреати ІІІ премії
В. Наріжна (Дніпропетровськ) і О. Христан (Київ) – поезія, Н. Куликова (Київ) і Н. Панчишин (Івано-Франківськ) – проза, С. Балан (Київ), К. Борисенко (Харків), Д. Сепетий (Запоріжжя) і Б. Тихолоз (Львів) – дослідження,
ІV премії
Я. Гадзінський (Ніжин) і О. Стернічук (Луцьк) – поезія

Грошову премію, своєрідного смолоскипівського «Оскара», диплом лауреата і книжки вручали лауреатам представники видавництва «Смолоскип» О. Зінкевич і О. Проценко. Цьогорічні премії уфундував Віталій Візір із США.

У заключному слові голова видавництва «Смолоскип» закликав молодь взяти активну участь у проголошеному молодіжному конкурсі на тему «Що принесла Україні Переяславська Рада в останні 350 років в політиці, економіці, релігії, розвитку української мови і культури», який проголосило видавництво «Смолоскип» при підтримці подружжя Оксани і Ярослава Соколиків із Канади. Також лунав до молоді бути активною і зробити правильний вибір у президентських виборах 2004 року. Церемонія вручення премій закінчилася гостиною, в якій взяли участь діячі культури і кілька сотень представників творчої молоді з усіх областей України.

  ЛАУРЕАТИ ВИДАВНИЦТВА «СМОЛОСКИП» 2003 РОКУ

Художня література

Лауреати ІІ премії

Номінація: Проза

Анастасія Байдаченко

Народилася 1981 року в Києві. Студентка економічного факультету університету «Києво-Могилянська Академія». Була старостою факультету, розробляла стратегію розвитку Києво-Могилянської Академії, за успіхи у навчанні двічі нагороджена стипендією Президента України, у 2001–2002 роках інтерн Комітету з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради України. Лауреат II премії видавництва «Смолоскип» за повість «День перед вічністю» (про бій під Крутами).

Номінація: Поезія

Катерина Калитко

Народилася 1982 року у Вінниці. Студентка факультету соціальних наук і соціальних технологій університету «Києво-Могилянська Академія». Автор двох поетичних збірок, виданих у Вінниці. Друкувалася в альманахах «Початки», «Гранослов», «Молоде вино», «Колекція».
Лауреат II премії видавництва «Смолоскип» за збірку віршів «Портретування асфальту».

Микола Леонович

Народився 1981 року в Полтаві. Студент філологічного факультету (українське відділення) Полтавського державного педагогічного університету ім. В. Г. Короленка. Лауреат II премії видавництва «Смолоскип» за збірку віршів «Агон». 

Олег Романенко

Народився 1979 року в Сумах. Студент філологічного факультету Сумського державного педагогічного університету ім. А. С. Макаренка. Дипломант Міжнародного конкурсу «Гранослов» (2001), лауреат І премії літературного конкурсу ім. Б.-І. Антонича «Привітання життя» (2002), лауреат фестивалю поезії «Молоде вино» (2002). Публікувався в альманасі «Орфей-2001» (Суми), «Гранослов-2001». Лауреат II премії видавництва «Смолоскип» за збірку віршів (без назви).

Лауреати ІІІ премії

Номінація: Проза

Нана Куликова

Народилася 1983 року у Фастові. Студентка факультету гуманітарних наук університету «Києво-Могилянська Академія». Лауреат видавництва «Смолоскип» ІІІ премії за повість «Чорногірська дорога».

Назар Панчишин

Народився 1983 року в Івано-Франківську. Студент Архітектурного інституту національного університету «Львівська політехніка». Лауреат ІІІ премії видавництва «Смолоскип» за збірку оповідань «Чотири способи не спати». 

Номінація: Поезія

Вікторія Наріжна

Народилася 1982 року у Дніпропетровську. Студентка факультету української філології та мистецтвознавства Дніпропетровського національного університету. Друкувалася в часописах «Нова хвиля», «Крила». Лауреат ІІІ премії видавництва «Смолоскип» за збірку віршів «Думки. Марення. Пейзажі».

Оксана Христан

Народилася 1980 року в Коломиї. Студентка філологічного факультету університету «Києво-Могилянська Академія». Друкувалася у місцевих газетах Коломиї і в студентській літературно-мистецькій газеті «Чернетка». Лауреат ІІІ премії видавництва «Смолоскип» за збірку віршів «Гра».

Лауреати ІV премії

Номінація: Поезія

Ярослав Гадзінський

Народився 1983 року у с. Талаївка на Чернігівщині. Студент історико-правознавчого факультету Ніжинського педагогічного університету ім. М. Гоголя. Член університетської літературної студії. Нагороджений на конкурсах «Мій голос віддаю на захист природи» (Київ, 1999), «Старшокласник» (Київ, 2000), Літературного конкурсу для дітей та молоді (Чернігів, 2000), «Молоде вино» (Київ, 2001). Друкувався в місцевій, обласній і київській періодиці, у поетичній антології «Заспів» (Ніжин, 2000), «Кава для янголів» (Чернігів, 2002). Лауреат IV премії видавництва «Смолоскип» за збірку віршів (без назви).

Олександр Стернічук

Народився 1976 року в Луцьку. Закінчив Волинський державний університет ім. Лесі Українки. Журналіст. Друкувався в часописах «Четвер», «Віче», «Луцьк молодий», «Терен». Лауреат IV премії видавництва «Смолоскип» за збірку текстів «Фарби кольору води».

Дослідження й есеїстика

Лауреати ІІІ премії

Сергій Балан

Народився 1981 року в Києві. Студент порівняльної політології магістеріуму університету «Києво-Могилянська Академія». Автор численних досліджень, а в основному про діяльність ОУН і УПА на Житомирщині в 1948–1952 роках. Лауреат III премії видавництва «Смолоскип» за дослідження «Імпічмент як засіб демократичного впливу на владу».

Катерина Борисенко

Народилася 1977 року в Харкові. Закінчила факультет української філології Харківського державного педагогічного університету ім. Г. С. Сковороди. Аспірант кафедри української літератури цього ж університету. Автор низки статей про українську літературу XVI–XVIII ст. та сучасний літературний процес. Вірші публікувала в часописах «Слобожанщина», «Четвер», «Колекція», «Сьоме око». Член літературної формації «Zakharpolis–MM». Лауреат III премії видавництва «Смолоскип» за дослідження «Prosemetrum. Явище синкретизму поезії та прози в українській літературі барокової доби». 

Дмитро Сепетий

Народився 1975 року в Запоріжжі. Закінчив Запорізький державний технічний університет за спеціальністю – комп’ютерні та інтелектуальні системи й мережі. Інженер-програміст. Лауреат республіканського конкурсу студентських наукових робіт з історичної та політологічної тематики (Дніпропетровськ, 1997). Бере участь у діяльності українських громадсько-політичних організацій. Лауреат III премії видавництва «Смолоскип» за дослідження «Український світогляд».

Богдан Тихолоз

Народився у с. Тальянки Черкаської обл. Аспірант філологічного факультету Львівського національного університету ім. І. Франка. Автор методичних посібників «Поети-шістдесятники», «П. Тичина», «М. Рильський», «В. Сосюра» в серії «УСЕ для школи». Друкувався в журналах «Слово і час», «Сіверянський літопис», «Сучасність», «Молода нація». Лауреат III премії видавництва «Смолоскип» за дослідження «Психодрама Івана Франка в дзеркалі рефлексійної поезії».