АННА РАТУШНА. ПОЕЗІЯ ПІД ЗНАКОМ ВІТЧИЗНЯНОГО ВИРОБНИКА

27-28 червня в Києві на Подолі відбувся масштабний фестиваль українських виробників під назвою «В пошуках MADE IN UKRAINE». Його ініціаторкою стала журналістка Юлія Савостіна.
Головною місією заходу було показати найрізноманітніші товари, послуги та інші продукти, виготовлені в Україні. Така концепція в нинішніх умовах, звичайно, актуальна щонайменш подвійно. По-перше, країна ось уже скоро два роки як переживає помітне зростання патріотичних настроїв. По-друге, внаслідок економічних проблем, зокрема девальвації гривні, імпортна продукція практично в будь-якій галузі різко здорожчала, стала менш доступною, ніж вітчизняна. Не дивно, що люди щораз активніше шукають товари саме українського виробника, і це вдячний ґрунт для проведення подібних заходів. Отож, практично вся територія древньої Контрактової площі в суботу й неділю була рясно заповнена ятками з одягом, меблями, іграшками, взуттям, їжею, сувенірами, питвом та іншими речами made in Ukraine на будь-який смак.
Та організатори вирішили не обмежуватися виключно товарами і послугами. На майданчику під пам’ятником Григорію Сковороді влаштували також невеличку літературну сцену, кураторкою якої виступила відома журналістка, перекладачка і критикиня Ірина Славінська. Протягом фестивальних днів вона запрошувала до слова різних авторів, представників різних видавництв і літературних середовищ. Звичайно, не залишився осторонь події й «Смолоскип». 27 червня ввечері відбулися читання під «смолоскипівською» егідою, на яких виступили молоді поети, більшість із них – наші автори.
Ведучим читань був Олег Коцарев, він також першим читав свої вірші з нових книжок, які вийшли в нього цьогоріч – «Цирк» і «Плавні річки». Наступним виступав іще один знаний поет зі «смолоскипівського» кола, Богдан-Олег Горобчук. Далі читала молода київська поетка Аліна Довженко, яка ще тільки починає «поетичну кар’єру», але вже виглядає перспективною авторкою. Павло Коробчук читав і найновіші твори, й вірш, присвячений подіям на вулиці Грушевського в січні 2014 року. Після нього виступила молода поетка, одна зі «смолоскипівських» лауреаток цього року, Елла Євтушенко. До речі, Елла Євтушенко і Павло Коробчук – учасники одного музичного гурту. Їхній концерт був якраз перед читаннями на Контрактовій площі, тож разом із Богданом-Олегом Горобчуком вони мусили, щоб встигнути виступити й тут, поспішати на таксі. А завершила читання «В пошуках MADE IN UKRAINE» іще одна «смолоскипівська» лауреатка, відома під псевдонімом МІДНА.
Читання «під Сковородою», звичайно, відбувалися й раніше – надто вже сприятлива для всякого роду культурних проектів і для творчих людей ця місцина старого Києва. Але, здається, цього разу і публіки було трохи більше, і глядачі ці виглядали підготовленішими (за винятком двох-трьох людей, які явно просто шукали собі місця, де можна спокійно посидіти, й одного чоловіка, що сидів із зібраними неподалік пляшками, а потім пішов геть, обурений непрозорою естетикою сучасної поезії), і взагалі почувалося, що література стала глибше й органічніше інтегрована в міський простір нашої столиці.