1. Домівка
  2. Статті
  3. Анна Ратушна. 30 років ЛітМузею

Анна Ратушна. 30 років ЛітМузею

Анна Ратушна. 30 років ЛітМузею

15 вересня в Харкові відбувся літературний фестиваль «ЛІТературний ПРОстір» із нагоди тридцятиріччя Харківського літературного музею – знакової та важливої установи загальнонаціонального масштабу.

До уваги гостей свята було чимало різноманітних подій. Це, звісно, екскурсії – зокрема, новою літмузеївською експозицією, «Книга на лаві підсудних», присвяченою історії різноманітних заборон і обмежень, що накладалися на книжки в нашій країні. А ще інтерактивні музичні заняття для дітей, дискусія про викладання літератури у школі, виставка ілюстрацій до творів Тараса Шевченка та Сергія Жадана учнів харківського Ліцею Мистецтв, поетичні «Читання на драбині», модеровані Банди Шолтесом з Ужгорода і харків’янкою Наталею Маринчак, лекції (зокрема, про «книжкову» історію Харкова, про читання як психотерапію, про критичне мислення й інформаційний простір), розмова з Яриною Цимбал про двадцяті роки тощо.

Одними з найпомітніших заходів стали зустрічі з письменниками. Які приїхали в ці дні до Харкова з різних частин нашої країни. Адже перед гостями ЛітМузею виступили і Юрій Андрухович, і Володимир Рафєєнко. Не зміг приїхати Тарас Прохасько, зате взяв участь у святі молодий харківський прозаїк Андрій Войніцький. Був тут і наш автор і лауреат Олег Коцарев. Поряд зі своїм романом «Люди в гніздах» і майбутньою поетичною збіркою «Вміст чоловічої кишені» він представив на «ЛітПро» перевидання антології «Українська авангардна поезія (1910-1930-ті роки)». Ясна річ, вірші з цієї антології по-особливому звучать і читаються саме в Харкові, місті, де певний час жили та працювали чи не більшість її авторів – від Михайля Семенка і Миколи Бажана до Майка Йогансена, Валер’яна Поліщука та Раїси Троянкер.

Останню тезу яскраво проілюстрував той факт, що гості літературного свята «розмели» всі примірники антології, привезені на торговельний стенд нашого видавництва. Невеличкий «книжковий ярмарок» було облаштовано на вулиці, навпроти будівлі Літературного музею. І, всупереч песимістичним очікуванням декого з учасників, ці розкладки викликали чималий інтерес і відвідувачів музею, і просто перехожих харків’ян. До наших яток підходили дуже різні люди – не лише покупці або зацікавлені в книжках, але й охочі поспілкуватися на літературно-історичні теми. Наприклад, один чоловік у загальних рисах переказав нашому представникові перебіг «літературної дискусії» 1920-х років.

А завершився фестиваль на честь музейного ювілею жвавим концертом. Перед відвідувачами й учасниками виступив знаменитий Михайло Барбара (який, до речі, останнім часом мешкає саме в Харкові) та гурт «Alkohol Ukulele».

«Смолоскип» радо долучається до привітань на адресу Харківського літературного музею, з яким у нас склалися давні добрі відносини. Бажаємо колегам успіхів, вдячних відвідувачів і нових відкриттів!