Тихий Олекса. МОВА – НАРОД. Висловлювання про мову та її значення в житті народу / Упорядник Олекса Тихий, післяслово Осипа Зінкевича. 2007, 416 с. 

 

У книзі “Мова - народ” зібрано документи і висловлювання видатних людей про мову (понад 250 авторів та документів). Декілька розділів збірки (“Письменники, вчені та поети про роль та значення мови в житті народу”, “Ставлення до мови”, “Патріотизм”) присвячені загальним питанням значення рідної мови, інші розділи (“Тарас Шевченко про мову”, “Доля української мови в історичному плані”, “Трохи статистики”) присвячені українській мові.

Упорядник збірки, учитель і правозахисник Олекса Тихий (1927-1984), член-засновник Української Гельсінкської групи, закінчив роботу над рукописом у 1976 році, але невдовзі після того був засуджений за “антирадянську діяльність”. Збірка публікується вперше.

Як додатки до збірки “Мова - народ” подані: стаття Олекси Тихого, короткий біографічний нарис та лист-звернення “Міжнародної амністії”.

ВІД ВИДАВНИЦТВА

Олекса Тихий (1927-1984), учитель і правозахисник, закінчив роботу над рукописом збірки "Мова-народ" влітку 1976 року. Рукопис одержав схвальні відгуки Донецького університету та Донецького інституту удосконалення вчителів. Відділ національних відносин Інституту філософії АН УРСР розглянув рукопис і зі схвальною рецензією направив до видавництва "Радянська школа" "для вирішення питання про опублікування". У лютому 1977 року О.Тихого заарештували. Очевидно, всі примірники рукопису зникли в архівах КДБ, крім останнього, десятого примірника на цигарковому папері. Отже, ви тримаєте в руках врятовану книжку, яка повинна була потрапити на полиці книгарень ще зо два десятки літ тому.

В перші роки після здобуття Україною незалежності здавалося, що збірка вже не є актуальною, що процеси відродження української духовності і української мови набрали потужних обер­тів і їх уже годі спинити. Та чи могли ми подумати, що в нашому державному сьогоденні в когось виника­тиме сумнів щодо незаперечної потреби кожного народу спілкуватися рідною мовою? Чи могли передба­чити нові спроби принизити її гідність? На жаль, така книга сьогодні знову потрібна. На щастя, така книга укладена Олексою Тихим і ми маємо що протиставити антиукраїнській істерії, котра починає запо­ло­ню­ва­ти ефіри та шпальти навіть цілком авторитетних журналів та газет.

На сторінках книги читач знайде безліч розмірковувань, висловів відомих і забутих діячів політики та культури про важливість мови для буття народу. Наголошуючи на єдності народу і мови, Олекса Тихий вказує на вихідну точку будь-якого націє- та державотворення. І якщо найбільшим ворогом кожної нації, котра випручується з міцних імперських пут, є байдужість, то Ця книга – для небайдужих, для тих українців, котрі добре розуміють усю важливість повернення до вла­с­них витоків та всю складність шляху нашого національного становлення.

Книга подана, головним чином, за рукописом. Певні непослідовності у підборі і розміщенні окремих висловлювань і документів, які, безумовно, були б виправлені автором разом з редактором при підготовці збірки до друку, у даному виданні залишені без змін.

Як додатки подано статтю О.Тихого, післямову О.Зінкевича, короткий біографічний нарис та лист- заяву організації "Міжнародна амністія".

Видання здійснене за участі та при фінансовій підтримці Володимира Тихого, сина Олекси Тихого. 

-------------------------------------------------------------------

СЛОВО УКЛАДАЧА

Вашій увазі на Ваш суд пропонується книга "Мова - народ". Вона є результатом багатолітньої праці укладача (читання, виписування, систематизація, обдумування). Укладач має за мету донести до читача висловлювання різних, переважно великих, людей про мову, що містяться в сотнях книг, часто малодоступних.

Розділи "Класики марксизму-ленінізму про національне питання" та "Патріотизм" дещо відрізняются від інших. На нашу думку, це корисно і необхідно, бо без розуміння першого та через відсутність другого у людини може бути примітивним судження про роль та значення мови в житті народу.

З деякими висловлюваннями та поглядами, що цитуются в книзі, укладач не згоден, але для об"єктивності та повноти вніс і їх до книги. Окремі висловлювання, відверто ворожі українській мові, культурі та самому українському народові, також знайшли собі місце в даній книзі, і читач їх легко помітить.

Тема про мову та її значення в житті народу практично невичерпна (в житті духовному, мистецькому, виробничому і т.д.) Ми і не претендуємо на це. Ці висловлю­вання зібрані у вільний від основної роботи час. Вважаючи, що вони можуть бути корисними для людей, укладач вирішив подати їх до друку.

Книга у першу чергу адресується вам, товариші вчителі української мови та літе­ратури, а вже через вас учням та їх батькам. Думається, що в ній знайдуть щось корисне і люди, не зв'язані з школою, особливо інтелігенція. Раніше виходили подібні книги, як то: "Золотьіе россьши" (Одеса), "Зто интересно знать" (Донецьк), "Музиканти сміються", "Цікаві бувальщини" (Київ, по три видання кожна) та багато інших. Щось подібне мали на увазі і ми.

Хочеться думати, що книга в якійсь мірі сприятиме піднесенню авторитету укра­їнської мови як серед українців, так і серед інших, що часом мають на неї неправильні, міщанські, а то й шовіністичні погляди. Думається, що в книзі є матеріали, які спону­кають до думання, співставлення, аналізу.

Олекса Тихий Хутір Іжевка Донецької області, 1976р.

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишати коментарі.