Одарченко Петро. Мені сто років. Автобіографія. Спогади. Листи. Ювілей / Передмова А. Дністрового. — К.: Смолоскип, 2004. — 176 с. ТИРАЖ ЗАКІНЧИВСЯ

Всесвітньо відомому вченому-філологу Петрові Васильовичу Одарченку, який народився в с. Римарівці Гадяцького району на Полтавщині, 20 серпня 2003 р. виповнилося сто років.
    У статтях, що ввійшли до цього ювілейного збірника, П. Одарченко оглядає свій нелегкий життєвий та творчий шлях («Автобіографія»), розповідає про навчання та працю в Ніжинському інституті народної освіти в 1923—29 рр., про період заслання («Українізація в Казахстані»), поневіряння дорогами Другої світової війни, про діяльність у США.
    В книжці вміщено листування, зокрема із родичами та земляками, промова Григорія Костюка з нагоди 90-річчя Петра Одарченка, а також ґрунтовні статті різних дослідників (Олександра Астаф’єва, Миколи Вірного та ін.), в яких мовиться про невтомну всебічну діяльність Ювіляра, передусім наукові дослідження творчості Тараса Шевченка та Лесі Українки.
    Передмова Анатолія Дністрового


   ПЕРЕДМОВА

     20 серпня 2003 року виповнилося сто років від дня народження старійшини української філологічної науки, літературознавця, мовознавця Петра Васильовича Одарченка. Книга «Мені сто років. Автобіографія. Спогади. Листи. Ювілей» присвячена пошануванню видатного вченого з нагоди його золотого ювілею. Відповідно, святковий, урочистий характер пропонованого збірника є визначальною рисою, що різнить це видання від попередніх; книга покликана також показати не лише наукову, дослідницьку працю Петра Васильовича, а й відобразити той громадський, всеукраїнський відгомін і високу оцінку, котрих він удостоївся упродовж свого життєвого шляху.
    Втім, репрезентативний характер книги, який відображує громадсько-суспільну вагу творчого, наукового, організаційного феномену Петра Одарченка, не виключає також і моменту новизни, а саме — оприлюднення деяких матеріалів, котрі не ввійшли до попередніх видань ювіляра. Перш за все, необхідно назвати «Автобіографію», «Ніжинський інститут народної освіти в 1923—1929 роках», «Українізація в Казахстані» та інші статті, друковані в еміграційній періодиці, цінність яких виявляється не лише у вузькому документальному, мемуарному осмисленні, а й у відображенні, на перший погляд, незначних, а проте вкрай важливих «клітин» нелегкої української історії XX століття: нуртування минулої епохи, як нині модно кажуть, на маргінесі, в тих регіонах, із якими було пов’язане життя Петра Васильовича Одарченка: у Ніжинській альма-матер, в якій перебував ювіляр студентом, аспірантом і професором, а також на засланні в Казахстані.
    До книги також увійшли окремі з раніше неопублікованих матеріалів із приватного та ділового епістолярію Петра Одарченка. Привабливість цих листів полягає не лише у спілкуванні відомих українським інтелектуальним колам людей, а й з тими, хто здійснює свою, на перший погляд, непомітну, а проте важливу працю у закутках української культури, бо саме такі закутки формують те, що можна назвати національною твердинею, особливо ж у наш перехідний період...
    Окремої уваги заслуговує промова з нагоди 90-річчя Петра Одарченка, виголошена Григорієм Костюком понад десять років тому. Власне цей матеріал і відкриває окремий блок у виданні, а саме — статті різних дослідників, які присвячені творчості Петра Одарченка і приурочені до його столітнього ювілею.
    І нарешті — ювілейне. Останній блок збірника об’єднує телеграми, привітання, листи, листівки та інші матеріали широкого кола шанувальників, прихильників і дослідників таланту Петра Одарченка. Список адресантів без перебільшення — приголомшливий: студенти, академіки, професори, знані діячі науки й мистецтва, культури, працівники музеїв, преси, народні депутати, представники української дипломатичної місії і навіть... — сім’я президента США. Колектив видавництва «Смолоскип» прилучається до щирості й тепла всіх побажань, висловлених Петрові Одарченку, й зичить многая літа!
    Видання може бути корисним студентам гуманітарних спеціальностей, українознавцям, дослідникам української науки, еміграції, української літератури, митцям — усім, хто не байдужий до національної культури.

Анатолій ДНІСТРОВИЙ


ЗМІСТ

Передмова Анатолій Дністровий 

I. СТАТТІ ПЕТРА ОДАРЧЕНКА
Автобіографія
Ніжинський інститут народної освіти в 1923—1929 роках
Мій дороговказ
Українізація в Казахстані
Організатор і натхненник Української Енциклопедії (В. М. Кубійович)
Українська мистецька виставка в Австралії
Видатні люди Полтавщини
Дбаймо про чистоту української мови
Дитяча мова
Ще до словничка родинних зв’язків

II. З ЕПІСТОЛЯРІЮ
З листів Петра Одарченка
До І. М. Кошелівця від 22.11.1994 р.
До Марії Одарченко від 21.06.1994 р.
До Марії Одарченко від 9.09.1994 р.

З листів до Петра Одарченка
Лист Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка
Лист П. П. Толочка від 12.08.1993 р.
Лист Галини Будник
Лист Марії Одарченко від 5.05.1994 р.
Лист сестри Марії від 27.07.1994 р.
Лист Юрія Шевельова
Лист о. Леоніда Василенка
Лист Івана Дзюби від 20.07.2000 р.
Лист Івана Дзюби від 3.11.2000 р.
Лист Оксани Ємельянової від 9.09.2003 р.
Лист Оксани Ємельянової від 1.10.2003 р.
Лист Секретаріату Спілки письменників України
Лист Володимира Науменка від 10.05.2000 р.

 

III. СТАТТІ ПРО ПЕТРА ОДАРЧЕНКА
Статті до 100-ліття Петра Одарченка
Промова проф. Григорія Олександровича Костюка на вечорі, присвяченому 90-річчю проф. Петра Васильовича Одарченка
І в житті, і в літературі
Петрові Одарченку — 100. Лист Ради НСПУ
До редакції газети «Літературна Україна»
Від редакції

Олександр Астаф’єв
. Воля до чину
Сергій Зозуля. Петро Одарченко: шлях у сто років
Ю. Б.
Сто літ — сто доріг видатного філолога
Валентин Посухов. Повернення додому вірного сина
Юлія Ярмоленко. З легкої руки Олени Пчілки він назавжди лишився «надійним українцем»
Микола Вірний. Велетень і в добі підсумків
Світлана Кочерга, Олександра Вісич. Музей Лесі Українки в Ялті. Меценати музею
Л. Татаринова. Надійний українець

IV. ПРИВІТАННЯ З НАГОДИ СТОЛІТНЬОГО ЮВІЛЕЮ
Телеграма Президента США Джорджа Буша та його дружини Лори Буш
Лист Голови Національної спілки письменників України, народного депутата України Володимира Яворівського
Привітання від видавництва «Смолоскип»
Лист Тетяни Ярошенко від імені колективу наукової бібліотеки НаУКМА
Лист Надзвичайного та Повноважного Посла України в США Костянтина Грищенка
Лист Олександра Астаф’єва від імені колективу кафедри теорії літератури та компаративістики Інституту філології Київського Національного університету імені Тараса Шевченка
Лист ректора Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури А. В. Чебикіна
Лист Валентини Борисенко, Марти Богачевської Хомяк, Наталки Даниленко, Григорія Сивоконя, Ліни Костенко, Оксани Пахльовської, Галини Сиваченко
Грамота про надання Петрові Одарченку звання Почесного голови Опікунської Ради Музею Лесі Українки в Ялті
Лист від редакції Енциклопедії «Сучасна Україна»
Лист директора Інституту Літератури Миколи Жулинського та генерального директора Національного Музею Тараса Шевченка Сергія Гальченка
Лист Олександра Астаф’єва
Лист Сергія Зозулі
Лист Яра Славутича
Лист Ганни Черінь і Степана Паньківа
Ганна Черінь. Столітник
Лист Леоніда та Юрія Денисенків
Привітання Катерини і Драго Расандігта Олекси і Бориса Мальченків
Лист Орисі та Володимира Жилів
Запрошення на літературний вечір «Стежками Петра Одарченка»
Оголошення про наукову конференцію з нагоди століття від дня народження Петра Одарченка

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишати коментарі.